İleri Yaşlarda Diş Sağlığı

Yaşa bağlı oluşan bir deformasyon da dişeti çekmesidir.Diş etlerin de çekilmenin genelde sebebi dişeti problemleridir.

Diş etleri sağlıklı olduğunda pembe ,portakal kabuğu görüntüsüne sahipdir. Zamanla dişlerin etrafın da plak dediğimiz bol miktar da mikroorganizma içeren yapışık bulamaçlar diş taşlarına dönüşür.

Bu diş taşları diş aralarını açar ,dişin etrafını saran kemiğin erimesine neden olur.Dişler zamanla sallanır. Hatta diş kayıpları da olur.

Dişetlerin de meydana gelen çekilmeleri; engellemek için dişlerin bakımlarının gerek birey gerekse diş hekimi tarafından Altı ayda bir yapılması gerekir. Diş eti çekilmesine ve dişlerin etrafında oluşan aşınmalar kişiyi daha yaşlı gösterir.

Kompozite lamineyt ve splintlemelerle dişlerde meydana gelen sallanma ve aşınmaların önüne geçmek mümkün olmakta. Bu tip uygulamalar dişlerin estetik görüntülerinin yanı sıra daha sağlıklı görünmelerini sağlar. Ayrıca dişlerin kemikte kalan kısımlarının açığa çıkması sonucu oluşan sıcak soğuk hassasiyetinin de önüne geçer.

Yaşla meydana gelen değişikliklerin en önemlisi de çürüklerdir.Dişlerin ilk sürdükleri zaman olukları derindir. Bu oluklara kolayca yerleşen mikroorganizöalar zamanla dişlerin çürümesine neden olur. Bu nedenle dişle ikl sürdüklerin de olukları kapatılırsa Yani füssür sealeant uygulaması yapılırsa(DİŞ OJESİ)diş çürümelerinin önüne geçilebilir.

Dişlerin erişkin döneminde en çok çürüdükleri yerleri arayüzleridir. Bu neden diş arayüzlerinin mutlaka diş ipiyle temizlenmesi gerekir. Ağız duşu(WATERPİCK) gittikçe kullanımı yaygınlaşan arayüzleri yıkayarak temizleyen bir cihazdır.Kullanımı ise gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Ben de kullanılmasını tavsiyeederim.

Diş eksiklikleri mutlaka tedavi edilmelidir; Ağzımız da bir dişimiz eksik olduğun da 31 dişimiz daha var diye düşünmek oldukça yanlış bir inanış. Çünkü herbir dişin ağız da farklı fonksiyonu vardır. Bu fonksiyonu yapamadığı durum da yanın daki diş onun yerine doğru kayarak kontakların bozulmasına sebep olur. Bu nedenle diş kaybı yaşanır yaşanmaz bu kaybı hemen telafi etmek gerekir. İMPLANTlar,köprüler,zirkonyum köprüler diş eksikliğinin giderilmesinde kullanılan metodlar dır. Bu vakada eksiklik implantla giderilmiştir.

Gömülü kalmış bir yirmi yaş dişi yada köpek dişi çenede problemlere neden olur. Bu nedenle çıkmadığı anlaşılan yada çıkmayacağı anlaşılan yirmi yaş dişleri mutlaka alınmalıdır.

Erişkinliğe çapraşık dişlerle girilmesi; ileri yaşlar da diş aralarında çürüklerin ve taşların oluşmasını kolaylaştırır. Bu nedenle dişler erişkinliğe girilmeden düzeltilmeli yani ortodontik tedavileri yapılmalıdır.

Burundan nefes alamama; ağız açık uyumasına neden olacağından geceleri ağız kuruluğu diş taşlarının ve çürüğün daha çok olmasına neden olur. Bu nedenle mutlaka burun dan nefes alamama nedenleri araştırılıp tedavileri yapılmalıdır.

Yaşlılık da sağlıklı dişlere sahip olmak okadar önemli ki.Vitaminlere ve beslenmeye en çok ihtiyaç duyulan dönemde havuç,salata yiyememek .Ya da çiğnemeden yutarak mide ovuşturmak oldukça can sıkıcıdır. Umarım bu yazımla size rehber olmuş bu sıkıntılarınızın bir nebze oluşmamasını sağlayan bilğiler sunabilmişim dir. Sağlıkla kalın.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir