Bu durum gerçekten sanıldığının aksine sık karşılaşılan bir durumdur.Tek bir dişin gösterilmediği, zaman zaman hekimi de yanıltan; nereden geldiği tam olarak anlaşılamayan ağrılar da yansıyan ağrıdan şüphelenmek gerekir..

Yansıyan Ağrı Nedir?

Ağrının geldiği yer ağrının esas kaynağını yansıtmadığı durumdur... Kişi alt dişinin ağrıdığını söyleyerek hekime başvurur. Fakat ağrı üst dişdeki bir çürükten geliyordur. Bazen de kulağa vuran bir ağrının esas sebebi gömülü yirmi yaş dişidir.Hasta kendi kendine ağrının kaynağını nasıl bilmediğine şaşırır. Fakat bu durum kişinin elinde değildir. Bu yüzde bulunan damar ve sinirlerin karmaşık yapısından kaynaklanır. Nedir bu karmaşık yapı?

Sinir iletimini aynı elektrik teli gibi düşünürseniz. Sinirler bir uyaran olduğu zaman bunu beyine iletmek ile sorumludur.Bu uyaran soguk yiyecek yada sıcak yiyecek olsun ,dişde de sinirler bu uyaranı algılayacak konumda olsunlar.Uyaranın siniri uyarmasıyla beyine bu bilği ulaştırılır.Alt çenenin sinirlerini üst çenenin sinirleri ile aynı trafoya bağlandığını düşünün; bu sinir iletimin de ağrılı durumlarda yanlış algılamalara neden olur. Yüze ait sinirler beyinde birbirine yakın havuzcuklara giderler. Bu yüzden alt dişin ağrısı, üst dişe üst dişin ağrısı da alt çeneye vura bilir..

En çok karşılaşılan ağrı da üst azı dişlerinin sinüslere olan komşuluğu nedeniyle ; sinüzit ağrısının üst dişlere vurmasıdır. Genellikle ağır geçirilen bir gribin ardından başlar. Sonra zonklar tarzda hastaların’’tüm üst dişlerim kopacakmış gibi ağrıyor’’ diye tanımladıkları ciddi ağrıya neden olur dişlerde bir birine çarptığında da ağrı vardır.Bu bölgede bulunan dişlerin sağlam olduğu durum da sünizitten şüphelenmek kolaydır. Ama aynı zaman da sünizitle beraber o bölgede çürük yada dolgulu bir diş varsa kişi ağrının dişden geldiğine emin olarak hekime baş vurur.Alınan röntgen tetkikleri teşhise yardımcı olur. Bazen de daha farklı tetkikler gerekir.

Gömülü (bazense yarı gömülü)yirmi yaş dişleri de yansıyan ağrıya neden olur .

Alt yirmi yaş dişi kulağa vuran ağrı yapar . Bazen ağrı kulak ağrısı olarak anlaşılır. Kulak muayenesi yapıldığı halde çözülemeyen sebepsiz kulak ağrısı varsa gömülü dişden şüphelenmek gerekir. Alt yirmi yaş dişlerinin ağrısı ön grup keser dişlere vurabilir...

Üst gömülü yada yarı gömülü yirmi yaş dişleri de şakaklara vuran ağrıya neden olur.

Tek taraflı çiğneme yapmak, diş gıcırdatmak gibi etkenler çene ekleminde sorunlara neden olur. Çene eklem sorunlarıda kulak ağrısına hatta kulak çınlamasına neden olur.

Ağızda gömülü kalan bir diğer dişte köpek dişidir. Gömülü köpek dişinin ağrısı (kanin dişi,göz dişide denir) göz altına , elmacık kemiğine vuran ağrılara neden olur.

Gömülü dişlerin ağızda yerlerini alabilmeleri için önlerindeki dokuyu itekleme ve eritme özellikleri vardır. Eğer gömülü diş bir dişe yaslanmış ise o dişe zarar verir . O diş de ağrıya neden olur.Dişin dışında hiç bir çürük yok iken kişide yoğun soğuk sıcak ağrısı olur.Özellikle alt gömülü yirmiyaş dişinin önündeki büyük azı dişine yaslanarak onun kökünde tahribata neden olması ciddi hassaiyete neden olur. Kişi soğuk sıcak gıda tüketiminde ön dişler kadar vuran ağrıdan bahseder. Ağrı yapan diş şayet çürüğü yok ise kişi bu dişten şüphelenmez başka dişinde gördüğü herhangi siyahlığı yada eski bir dolguyu ağrı yapıyor zanneder. Burada durum karmaşıktır. Ağrı kaynağı gerçekten sorunlu bir diş iken sorunlu zannedilen başka diş ağrı kaynağı gösterilir. Artık gelişen röntgen teknikleri bu tip ağrının bulunmasında oldukça yardımcıdır.

Bu tip ağrılarda sabırlı olmak, hekime detaylı bilgi vermek çok önemlidir. Diş ağrısı gerçekten dayanılmazdır sağlıklı günler diliyorum.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir