Uykuda Diş Sağlığı

Gerek uyku gerek günlük hayatımız esnasında en temel ihtiyacımız nefestir. Nefes almadan yaşam olmaz. Nefessiz bir hayat düşünülemez. Nefesimizi ağız ve burundan alırız. Bazen her ikisinden de. Uyku esnasında nefesimizi burundan almalıyız  çünkü uyku esnasında sindirim organımız olan ağzımız dinlenmeye çekilir. Tükürük sağlımız azalır.

Uyku hayatın büyüleyici yönlerinden biridir. Ve vücut için hem bir dinlenme hem de bir onarım zamanıdır. Güzelce temizlenmiş dişler  ve onları iten tertemiz bir yanak , dil dokusuyla dişlerde elbette istirahata çekilmek isterler. Ama uyku  esnasında burundan nefesin alınmadığı durumda ağızdan nefesin alındığı zaman ne olur ?

 
Ağız kurur ve dişlerin üzerinde kirli ve pis bir tabaka oluşur. Şöyle ki ağız tükürükle sürekli olarak yıkanır. Ama gece uyurken bu yıkama işlemi yavaşlar. Hatta neredeyse durma noktasına gelir.
 
Ağzın yıkanmadığı ve ağızdan nefes alındığı gece boyunca dişlerin üzerinde kirli yapışkan bir tabaka oluşur. Ve bu tabakanın üzerinde mikroorganizmalar gelir ve hem diş taşı oluşumuna ve çürük yapıcı faaliyetlerine başlarlar. Yani dinlenme anında olan dişlerin üzerinde çürük ve diş taşı oluşumu için faaliyetler başlamış olur.
 
Bu nedenle dişlerin sağlığı adına özellikle uyku anında doğru nefes önemlidir. Doğru nefes ve dişlerin sağlığı doğru orantılı bir durumdur.
 Nefes almayı engelleyen durumlardan biride dişlerin zaman içerisinde aşınarak nefes alan organlara destek olmaması. Şöyleki dişleriniz zaman içerisinde  aşınabilme özelliğine sahiptir.

Şayet kişide;

  • Reflü,
  • Asit erozyonu ( çok fazlaca asitli gıdaların  ve içeceklerin tüketiminin yapılması),
  • Diş sıkma ve gıcırdatması,var ise diş aşınması daha fazla olacaktır. Ve bunun sonucunda kişinin dişleri aşınarak boyları kısalacaktır. Dil  ağızın içerisine sığamayarak zaman içerisinde öne çıkıp ağzın kapanamamasına neden olur. 

Ağız kapanamadığında dil dişleri öne doğru itekler dişlerin araları iyice açılır. Bu açılma sonucunda da dişler gene birbirine çarparak kırılmaya aşınmaya devam eder.


Nefes alan organlarımıza tekrar yer açmak VERTİKAL BOYUT YÜKSELTME tedavileri ile mümkün. Yani mineye tekrar eklemeler yapmak gerekiyor. Dişlerin çiğneyici yüzeyine yapılan bu eklemeler ile çene yüz yüksekliği tekrar eski haline konur ve kişi rahat rahat nefes almaya başlar. 
Dişleri korumak ve ömür boyu kullanmak bu denli önemli ise size tavsiyemiz mutlaka düzenli diş bakımı ve kontrolünün yanı sıra dişlerimizi sıkma  ve gıcırdatmaya karşı koruyan gece plaklarını kullanmanız. Ağız ve diş sağlığının önemini kaybeymeden anlamak gerekiyor

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir