Tooth Wear Nedir? 

Tooth wear, dişlerde çeşitli sebeplerle oluşan aşınmalar sonucunda aşınmış, kırılmış minenin tekrar yerine konulması işlemidir. Dişler aşındığında onları koruyan mine tabakası incelir, kırılır. Bu kişinin adeta soğukta paltosuz dışarı çıkması gibi dişi üşütür. Diş soğuktan sıcaktan etkilenir. Dişi aşınmış kişi sert gıdaları tüketmekten kaçınır. Badem, leblebi yemek adeta ızdırap olur.

TOOTH WEAR, dişin yeniden paltosuna kavuşmasını sağlayan minenin tamamlanması işlemidir. Burada dişin orjinal dokusuna dokunmadan KOMPOZİTE DOLGU materyalleri ile diş çiğneyici yüzeyleri tamamlanır. Böylece diş eski haline kavuşur.

Diş aşınmaları yaş ile birlikte artar. 2000-2002 yılları arasında yapılan araştırmalarda diş aşınmasının yaşı olmadığı adeta çocuk yaşta başladığı anlaşılmıştır.

12 yaşındakilerde ,4

15 yaşındakilerde %29,7

16-24 yaşındakiler için %38,1

35-44 yaşlarında %76,2

65 yaşındakilerde %93 oranında yani neredeyse 0'e aşınma görülmektedir.

Artık daha fazla insan dişlerini ömür boyu ağızda tutma istediğindedir ve  bu nedenle dişlerin aşınması büyük bir problemdir.

Bu demektir ki genç yaşta da diş aşınması görülmektedir. Bunun en büyük nedeni kolalı içeceklerdir. Artık daha fazla insan doğal dişlerini yaşlılıkta da kullanmaktadır ve bu sebeple görülen aşınmış diş miktarı da daha fazladır. Tüm yaş grupları içinde erkeklerde bayanlardan daha fazla diş aşınması vardır. Diş aşınması üç sebepten kaynaklanır: Erozyon, Abrazyon, Atrizyon.

Erozyon,diş yüzeyinin asit ve kimyasallar ile çözülmesidir ve hiçbir bakteri içermez.Diş yüzeyinin aşınması çoğunlukla karbonatlı içeceklerin (maden suyu dahil) ve yüksek asitlik seviyesine sahip meyve sularının çok sık veya uygunsuz kullanımının sonucudur.Bu alışkanlık özellikle gençler ve genç yetişkinler arasında yaygındır.Erozyon ayrıca  reflü hastalığından veya bazı yeme bozukluklarından (anoreksiya,bulimia) muzdarip kişilerde de bir problemdir. Bazen de tükürüğün yapısından kaynaklanır.

  Atrizyon,dişler arasındaki çiğneme ve öğütmenin neden olduğu diş sert dokularının progresif kaybıdır.Atrizyonun derecesi,bireylerin dişlerini kullanmasına bağlıdır.Örneğin;atrizyon uyku sırasında dişlerini sıkan, gıcırdatan bireylerde artar.Ayrıca, özellikle lifli gıdalarla beslenen insanlarda daha belirgindir.

  Abrazyon,çiğneme veya diş-dişe temas dışındaki mekanik etkenlerle oluşan diş sert dokusu kaybıdır.Genellikle yanlış diş fırçalama tekniği ile ilişkilidir ve dişin kök- kron birleşim yerinde çentik oluşması şeklinde görülür.Aynı zamanda dişlerini iğne tutmak,şişe kapağı açmak,tırnak yemek gibi şeylerde kullanan kişilerde de görülür.Dil piercinglerinin uzun dönem kullanımında piercingin dişlere teması ve çarpması da abrazyona sebep olur.1

  Diş aşınmaları hastaların çiğneme ve konuşma fonksiyonlarında ve görünümlerinde ciddi problemler doğurur.Aşırı diş çiğneyici yüzeyinin aşınması dikey boyut kaybına neden olabilir.Bu durum da beraberinde fonksiyon ve fonasyon kaybını getirir.Baş boyun bölgesinde ağrılar meydana gelir.Hastaların çiğneme ve öğütme fonksiyonları azalır,konuşurken bazı sesleri çıkartmada zorluklar görülür.Aşınma sonucu oluşan çatlaklar ve dentin yüzeyinin açığa çıkması hastalarda sıcak soğuk hassasiyetlerine sebebiyet verir.Oluşan yüzey düzensizlikleri bakterilerin ve kimyasalların kolay invazyonuyla pulpa reaksiyonuna neden olabilir.Bu ciddi diş dokusu kayıpları restoratif tedavi uygulaması gerektirir.

   Tüm bu etkenlerin sebep olduğu kayıpların yerini doldurma aşamasında “toothwear” işlemi mevcut diş dokusunu koruyarak dişleri olması gereken hacim ve forma sokmamızı sağlar.Direk veya indirekt kompozit dolgu uygulamaları,porselen laminalar,inley ve onleyler gibi restoratif seçeneler mevcuttur.

Yapılan giydirme işleminden sonra hastaların dikey boyutları olması gereken seviyeye gelir.Kas ve çevre dokular olması gereken pozisyonda konumlanır.Fonasyon zorluğu düzelir.Açığa çıkan dentin yüzeyi kapatıldığı için hassasiyet hissi kaybolur.Dişlerin üzerindeki çatlaklar kapatıldığı için ilerlemesi durur ve kırılmaların önüne geçilir.Hasta çiğneme ve öğütme fonksiyonu tekrar kazanır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir