implant tedavisi
  • Blog
  • by Ezgi Dental Estetik Center
  • Mart 8, 2023
  • 69
  • 0

Günümüzde tedavi seçeneklerinin gelişmesi ile birlikte diş kayıpları sıklığı gittikçe azalmaktadır. Biliyoruz ki, sağlıklı kalan diş dokusu miktarı ne kadar fazla olursa dişin ömrü o kadar uzuyor. Bu yüzden kaplamalar (kron restorasyonları) yerine porselen dolgular (inlay, onlay, overlay, endokron), kanal tedavisi yerine mümkünse kuafaj tedavileri, çekim yerine kanal tedavisi yenileme, estetik amaçlı dişlerin kaplanması yerine ortodonti tedavilerle estetik tedavide kişinin kendi dişlerini kullanıyoruz.

Tüm bunlara rağmen çözülemeyen enfeksiyonlar, restore edilemeyen kırıklar gibi durumlarda istemesek de tek çare olarak diş çekimi yapmamız gerekebiliyor. Eskiden eksik dişlerin yerini sadece boşluğun yanındaki dişler kesilerek köprü tedavisi ile doldurabiliyorduk. İmplant tedavisinin uygulanmaya başlanması ile birlikte tek diş eksikliklerinde implant tedavisi, altın standart haline gelmiştir.

Neden implant tedavisini tercih etmeliyim?

Kullanılan hiçbir materyal sağlıklı diş dokusu kadar fonksiyonel ve sağlıklı değildir. Dişin ağızda ömür boyu kalması için temel kural sağlıklı diş dokusu miktarının olabildiğince fazla olması ve dokuyu korumaktır. Bu prensip ile baktığımızda eksik dişin yan dişlerin kesilerek köprü yapılarak yerine konulması mecbur kalınmadıkça tercih edilmemelidir. Çünkü ihtiyaç dışı sağlıklı doku kaldırmak diğer dişlerin de ömrünü kısaltmaktadır.

Diğer bir sebep her dişin kök yapısı kendi yükünü taşıyacak şekilde oluşmuştur. Örneğin eksik bir dişin yanındaki 2 dişi keserek köprü yaptığımızı farz edelim. Eksik dişin yükünü taşıyacak bir kök olmadığı için üzerine gelen yük yan dişlere paylaştırılır. Bu da yan dişlerin olması gerekenden fazla yükü taşımasına, dikkatli ayarlama yapılmazsa kök sağlığının riske atılmasına sebep olur.

Tüm bunların yanı sıra çene kemikleri dişleri desteklemek üzerine özelleşmiştir. Bir diş çekildiğinde, orada çiğnemeye katılan bir kök olmadığı için vücut, buradaki kemiği eritmeye başlar. Çünkü aynı alçıya alınan bir kolun zayıflaması gibi, “kullanılmayan organ körelir”.

İmplantın üstü protez yapımı neden önemlidir?

Günün sonunda implantı yaptırmamızın amacı implantın kendisi değil üzerine gelecek protez diştir. Bu sebeple nasıl implant ameliyatını yapacak cerrah seçimi ne kadar kıymetli ise üzerine dişi yapacak kişinin implant üstü protezler konusunda bilgisinin yüksek hatta protez konusunda uzman, deneyimli bir hekim olması da o kadar önemlidir. Çünkü dişin etrafındaki kemik ve yumuşak dokular ile implantın etrafında oluşan dokuların yapısı birbirinden tamamen farklıdır. Uygun yapılmayan bir protez dişde (kron, kaplama), sadece düşme, kırılma, koku, gıda kaçması problemi olmaz. Esas problem uygun olmayan protez sonucu implantın etrafındaki kemiğin erimesidir. Uygun yapılmayan implant üstü protezlerin implant çevresinde kemik erimesine, hatta implant kaybına sebep olduğunu biliyor muydunuz?

İmplant üstü protez seçenekleri nelerdir?

Günümüzde implant alanında fazlaca gelişmeler olsa da temelde yapıştırmalı (simante) ve vidalı implant üstü protez olmak üzere 2 seçeceğimiz var. İki seçenek de doğru uygulandığı taktirde uzun süreli tedavilerdir.

Yapılan çalışmalar sonucunda biz diş hekimleri çok iyi biliyoruz ki implantın çevresinde oluşan iltihabi bir durumun en büyük sebebi siman dediğimiz yapıştırıcı artıklarının iyi temizlenemeyip çevre dokuda iltihabı başlatmasıdır. Bu bilgiler ışığında implant diş hekimliği, simante implantüstü protezlerin avantajları olsa da mümkün olduğunca vidalı sistemlere geçmeye başladı.

Vidalı implantüstü protezlerinin üretimi fazlaca teknik hassasiyet, güçlü hekim bilgisi, extra üretim maaliyeti gerektirdiği için yaygın olarak simante protezler kullanılmaktadır. Ancak vidalı restorasyonlar doğru şekilde uygulandığında özellikle kısa dişlere sahip hastalarda kaplamalarının sürekli düşmesini önler, siman artığı olmadığı için implantın etrafında enfeksiyon oluşma riski düşer, düzenli kontrollerde ve gerekli durumlarda kaplamanın kolaylıkla çıkartılıp altının temizlenmesini sağlar.

Yazımızın sonuna gelirken implant konusunda en önemli olanın ne kadar farklı teknikler ve yöntemler olsa da doğru teşhis, üzerine düşünülmüş tedavi planı ve tedavi sonrası mutlaka düzenli kontroller olduğunu belirtmek isteriz. Bir diş eksikliğiniz var ise implant yaptırmayı düşünen kişilere tavsiyemiz,

– Hem ameliyatı yapacak cerrah hem de üzerine protezini yapacak hekimin deneyimli ve bu alanda çalışmaları olmasına dikkat etmek,

– İmplant ve üzerine protezi yapıldıktan sonra hekiminin söylediği şekilde ilgili bölgenin bakımını sağlamak,

– 6 ayda 1 mutlaka hekimine muayene olup çiğneme etkinliğini kontrol ettirmektir. Çünkü unutulmamalıdır ki kendi dişlerimiz kemik içerisinde bir miktar hareketli ancak implant sabittir, kendi dişlerimiz aşınabilir ancak implant üstü kaplamamız aşınmaz. Bu sebeple aktif olan çiğneme sistemimizde implantın konumu ve implantın bakımı konusunda hassas olmalıyız.

Dt. İrem Sena Divanlıoğlu

Yorum Ekleyin

Mail adresiniz kimse ile paylaşılmayacaktır

Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button+90 312 419 43 56