Süt dişleri öncelikle daimi dişlerde olduğu gibi beslenmek için önemlidir. Süt dişleri sayesinde çocuklar çiğneme yapmaktadırlar, beslenme ve dolayısıyla büyüme ve gelişme için süt dişlerinin önemi büyüktür.

Süt dişlerinin en önemli görevlerinden birisi de altından gelecek olan daimi dişler için yer tutucu görevi görmektir. Süt dişlerinin eksiksiz olması altından gelecek olan dişlerin de düzgün sıralanabilmeleri için çok önemlidir.

Yeni konuşmayı öğrenen bir çocuk için harflerin doğru bir şekilde telaffuz edilebilmesi ve düzgün konuşabilme süt dişleri sayesinde olmaktadır.
Her ne kadar yaşları küçük, çocuk diye düşünsek de “estetik” erken yaşlarda da önemli bir durumdur. Özellikle okula başlamış ve arkadaş edinmeye başlamış çocuklarda diş eksikliği çocukların psikolojisini bozabilmektedir. Bazen çocuklar bu yüzden konuşmak bile istemeyebilmektedir.

Süt Dişleri Tedavi Edilmeli mi?

Süt dişleri, daimi dişler sürene kadar onların yerlerini koruyan, çocuğun beslenmesine yardımcı olan dişlerdir ve yaklaşık 11-12 yaşına kadar ağızda kalmaktadırlar. Süt dişlerinde ki çürükler aile tarafından genellikle çocuğun ağrı duymasıyla fark edilmektedir. Çocuk ağrıyan dişiyle çiğneme yapmak istemeyebilir ve bu durum beslenmesini ve gelişimini etkileyebilir. Dolayısıyla süt dişi tedavisinin öncelikli amacı ağrının giderilmesi ve dişteki madde kaybı giderilerek çocuğun konforlu bir şekilde dişini kullanmaya devam etmesini sağlamaktır.
Tedavi edilmeyen süt dişlerinde ki çürükler hızlı bir şekilde ilerleyebilmekte ve enfeksiyonlara neden olabilmektedir, bu gibi durumlarda bazen dişin çekimine karar verilebilmekte ve erken kaybedilmiş süt dişinin yerini korumak için yer tutucular yapılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir