sinüs lifting
  • 1
  • 0

Sinüsün Genişlemesi

Dişlerin kaybı, özellikle de arka grup dişlerin kaybı ile birlikte sinüste bir genişleme söz konusu olmaktadır.

Sinüsün genişledigi ve kemiğin incelip  azaldığı durumlarda sinüsten kaçınmak, implantı daha ön bölgeye doğru yerleştirmek ya da arka tarafa doğru kaçınmakta bir yöntemdir. Bütün bunların yapılmasının mümkün olmadığı bir bölgede, kemiğin oldukça inceldiği durumlarda implant ameliyatı öncesinde ya da implant ameliyatına ek olarak sinüste de bir işlem yapmak gerekir.

Radyografik İnceleme

Sinüsün iç duvarı ve sinüsün dış duvar kemiğin inceliğinin değerlendirilmesi, ayrıca sinüs yapısının da değerlendirilmesi için üç boyutlu tomografiler ile görüntüleme yapılır. Bu görüntülemede kemik yoğunluğunun da incelenmesi mümkündür. Kemik yoğunluğunun derecelendirmesi sonucunda incelmiş kemiğin en sert olduğu bölgeler kullanılarak sinüsün genişlemiş yapısı implanta yer açmak için doldurulur, bu işlemin adı ‘Sinus lifting’ tir.

Sinüs Lifting İşlemi Nasıl Yapılır?

Hekim takacağı implant boyutu ve proteze karar verdikten sonra sinüste yapacağı işlemin miktarını da belirler. Bunun için suni ya da kişinin kendinden olan kemiği kullanılarak genişlemiş sinüs bölgesi implant için doldurur.  Bu işlem lokal anestezi ile yapılır. Yapılan lokal anestezi bu işlemin yapımı için yeterlidir. Kemik tozları, kişinin kendinden elde edilen kan dokusu hekimin  açtığı sinus  penceresinden yerleştirilir.

İşlem esnasında implantlar da  yerleştirilir ya da implantın yerleştirilmesi daha sonraya da ertelenebilir. Yaklaşık olarak altı ay bekledikten sonra implant üstü kaplamalara geçilebilir.

Hekim özel cihazlar ile implantın tutup tutmadığını ölçümleyebilir. Bu ölçümleme ile implantın üstüne diş yerleştirmek daha güvenli hale getirilir.

👉🏽 Site içeriğinde bulunan bilgiler web sitemizi ziyaret edenleri bilgilendirmek içindir. Bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı konması yerine geçmez.

Yorum Ekleyin

Mail adresiniz kimse ile paylaşılmayacaktır

Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button+90 312 419 43 56