estetik diş hekimliği

Görsel sanatın , mimarinin , mühendisliğin ve psikolojinin bir arada birleşerek diş hekimliğinde yeni bir yapılanmanın tasarımıdır aslında gülüş tasarımı. Bir mimar gibi düşünmek, bir mühendis gibi tasarlamak( çünkü bu dişler ile yemek yiyecek hastalarımız)ve bir psikolog gibi bir fizyoterapist gibi adaptasyonu düşünmek durumundayız.

Hastalarımızın bizden gülüş tasarımını istemelerinin sebebi yani bir kişinin gülümsemesinde yeni bir görüntü oluşturmak istemesinin sebebi imajının yenilenmesi ya da mevcuttaki içsel imajının dışarı yansıtılmasıdır .

Çünkü gülememek  gülümseyememek ve gülümserken ağzı kapatmak bazen kişi için hiç de istenmeyen bir durumdur ve kişinin  sosyalleşmesini engelleyen kendini ifade etmesini engelleyen bir durumdur. Bu olayın psikolojik boyutudur, ama günümüzde bu durum artık zorunluluktur.  Diğer  bir anlamda gelişen yöntemlerle hatta dijital diş hekimliğinin hayatımıza girmesiyle dişlerin birbiriyle düzgünce temas etmesi dişlerin sağlığını da destekleyen bir durumdur . Ve bütünsel bir bakış açısının sonucudur.

Dişlerin sağlığının desteklenmesi için düzgün bir yapıya sahip olmaları gerekir .

Çünkü dişlerin muntazam fırçalanması için ve diş  ara bölgelerinde çürük  olmaması için de gereken bir durumdur.  Yani bu bir mühendisliktir .

Gülüş Tasarımı Yöntemleri

Gülüş tasarımı söz konusu olduğunda bir çok yöntem geliştirilmiştir. Hollywood smile ve dijital smile gibi bir çok gülüş tasarımında kullanılan yöntem de amaç, kişinin aslında rahat rahat gülümsemesini sağlıklı gülümsemesini ,rahat ısırmasını konuşmasını sağlamaktır.

Burada amaç, bazen kişiye eski ideal görünümünü iade etmektir, yani yıpranmış kırılmış bozulmuş dişleri tekrardan düzenlemektir . Bazen de A dan Z ye yeni bir tasarım oluşturmaktır.

Ön Gösterim

Bu tasarımı yaparken en önemli unsur önceden yaptığımız şeyin hastamızın yüzünde oluşturacağı etkiyi hem görsel hem de dokunarak ve temas ederek hissetmesini sağlamaktır . Yeni bir tasarım yapıldığında aynı bir mimari proje gibi düşünün, bu projenin bir şekilde üç boyutlu modelinin ağzınızda nasıl görüneceğini sunmaktır.

Bu oldukça önemli bir aşamadır. Gülüş tasarımında hastamızın  ihtiyacını anlamak ve hastamızı kliniğe getiren tüm sebeplerin bir şekilde bu gülüş tasarımı sonrasında ise karşılanıp karşılanmayacağını da  bir şekilde ifade etme ve gösterme yöntemidir.

 Mock Up yaparken amaçımız;

Güzel bir gülümseme tasarlarken hastamıza  hayal kırıklığı yaşatmamaktır. Bu  ne diş doktoru ne de hastalar tarafından istenmez.

Bir gülüş tasarımı yapılacağı zaman standart kalıplar, standart işlemler artık kullanılmayan metotlar haline geldi. Yani Hollywood Smile her hasta için uygun olmayabilir. Çünkü bu tasarımın psikolojik yönü vardır. Bazı hastalar oldukça doğal bir tasarım isteyebilmektedir. Gülüş tasarımında  kullanılan metotlar kişiye özel olmak durumunda durumunda bu nedenle de bir çok materyal gelişti.  Bu konuda  sektörde;

 

 • porselen laminalar ,
 • kompozitler ,
 • beyazlatma yöntemleri
 • hizalama yöntemleri ,
 • cerrahiler ,
 • diş eti düzenlemeleri ,
 • beyazlatma yöntemleri yani bir çok yöntem gülüş tasarımına hizmet etmek için geliştirilmiş durumda ve bizler gülüş tasarımı yapabilelim diye hayatımıza girdi.

 

Gülüş tasarımında hikayenin dinlenilmesi

Anamnez alınımında  yani önce hikaye dinlemek ,hastanın ihtiyaçlarını belirlemek ,gülüş tasarımında ihtiyaçların belirlenmesi açısından önemli kısımdır .

Yani hastalarımız gülümsemesinin nesinden memnun değil . Bazen sadece bir dişin  bir köşesinden . Hastalarımızı dinlerken bazen de tüm yüz bütünlüğünde dişlerinin fazla gözükmesi ya da bazen de dudağın ince olması aslında gülüş tasarımını etkileyen unsurlardır .

yani kişinin mutlu gülümsemesini engelleyen oluştur. Bazen  dişin şeklidir. Bazen  dişin yüz ile uyumudur. Bazen  de daha büyük bir çerçevede yani  yüzün bütünlüğünde dişin konumudur .İşte  bütün bunların değerlendirilmesi için ilk önce anamnez alınır.

 • Dişlerin daha önceki yapılan restorasyonları değerlendirilir.
 • Dişlerin kökleri incelenir(röntgen)
 • Dişlerdeki çapraşıklığa bakılır( Var ise)

Diş eti sağlığı incelenir. Hem muayene hemde röntgen ile değerlendirilir.

Yüz görünümü incelenir

 • Yüzün şekli
 • Dişlerin yanak ve dudak  dokusu ile uyumu
 • Konuşma analiz edilir
 • Kafanın şekli ve profil değerlendirilir.

Röntgen değerlendirilmesi yapılır.

Hastanın hikayesi dinlenir ve hikayenin sonrasında fotoğraflarla ölçüm yapılır. bu fotoğraflarla ölçümde ek olarak günümüz dijital diş hekimliğinde artık üç boyutlu tarayıcılarla dişlerin üç boyutlu ölçüleri de alınmakta dır.

Üç boyutlu ölçülerin sonrasında ve fotoğraf çekiminden sonraki yapılan analizler sonrasında yeni tasarım için fikir edinilir.  fotoğraf üzerinde konuşmak karşılıklı bu konuda bir fikir sahibi olmak açısından da çok çok önemlidir.  Gülüş tasarımı ve bütünsel estetik anlamında sadece birkaç dokunuş yeterli olursa o seansta bile tedavi planlaması çıkarılabilir.

Ama bazen durum çenelerini ilişkisi çenelerin birbiriyle olan konumunun düzeltilmesine de ihtiyaç hissedilir ise o takdirde ikinci bazen üçüncü bir seans muayene için  gerekir.

Hekimin kafasında gülüş tasarımı ile ilgili yapacakları şekillendiğinde gülüş tasarımı ile ilgili yapılacak metot ve yöntemler ile ilgili de bir takım fikirlerde oluşmuş olur.

Mock-up Uygulaması

Fotoğraflar üzerinde ve üç boyutlu tarayıcı ile elde edilen görüntüler üzerinde oluşan analiz sonrasında hastamıza üç boyut aktarımı olan Mock up  hastamız yeni gülüş tasarımı üç boyutlu gösterilmesidir. Gülüş tasarımının üç boyutlu  olarak kişi tarafından algılanması ve etrafına danışılması açısından da Mock up gerçekten karar vermede yardımcı yöntemdir . Kişi bu gülüşüyle olan görüntüsünü fotoğrafını çekip yakınlarıyla de paylaşabileceği bir zaman geçirmesini sağlamak gerekir.

Kişinin karar alma ile ilgili davranışlarına da bu noktada izin vermek lazım. Çünkü tasarımında bazi kişiler hızlı karar verebilir ama bazı kişiler daha geç karar verebilir bu nedenle, diş tasarımı yapılacağı zaman kişinin karar verme sürecine de izin vermek gerekir .

Tedavi Planının Çıkarılıp Karar verilmesi

Yeni tasarımın karar verme sürecinde yani yeni görüntünün nasıl olacağı ile ilgili fikir elde edildikten sonra metotlar konuşuruz.

Yani  dişe yapacağımız yeni uygulamanın metotları neler olmalıdır . porselen Lamine mi yapılacak kompozit Lamine mi yapılacak bütün bunların metotları konuşulur kullanım süreleri ne kadar süre kullanabilirler kontroller.

Kullanım esnasında dikkat edilecek özellikler bunlara dikkat edilmez ise ortaya çıkabilecek sıkıntılar bunlar tek tek hastalarımıza izah edilmelidir. Bütün bu izahlar ve anlatımlarda tedavi öncesinde elde edilen  analizler , röntgenler dişlerin durumu hep değerlendirilir. Değerlendirmeden sonra tedavi planlamasını geçilir.  Tedavi planlaması ne şekilde olacak ve sıralaması nasıl olacak bunlar planlandıktan sonra randevu ile ilğili planlamalar yapılır.

Maddi Boyutunun Hesaplanması

Tedavi  planlama tek tek yapılır uygulamalara geçilir ölçüler alınır işlemler esnasında ara fotoğraflar  ve gülüş tasarımı nihai sonucuna edilir.

Tedavi Süreci

Önceden hesaplanan planlamaya göre tedavi süreci değişir.

Gülümsemenin  nihai sonucunu erteledikten sonra hastamızın adaptasyonu hastalarımızın adaptasyonu büyük değişiklikler olmadıkça 24Saat   İle 2 hafta arasında değişir.

24 saat içerisinde aslında dudak dil yeni gülümsemeyi adapte olmaya başlar nadir vakalarda bu süre iki haftayı bulur yüzün değişimini sağlandı gülüş tasarımlarında sert dokunun değişimine yumuşak dokunun da bir adaptasyonu gerekir yani yumuşak doku bir şekilde yeni iskelet sistemine adaptasyonu zaman alır.  Buda yaklaşık olarak iki ay kadar bir zaman alabilir .

Porselen Lamine gibi uygulamalarda ve kronlar da dişetlerinin  diş aralarına gelip yerleşmesi ve naturel bir görüntü oluşması da iki hafta kadar bir zaman sürer.

 

Gülüş tasarımında canımız acır mı?

Tüm dişhekimliği metodlarında  hastalarımıza yapılacak lokal anestezi yeterli bir ağrısız ortam sağlar.Bu  yüzden gülüş tasarımında ve diş hekimi diğer branşlarında diş hekimi koltuğunda herhangi bir ağrı duyulması söz konusu değildir

Yeni gülüşüme alışamaz isem ne olur?

Yeni görüşünüze alışmaz  iseniz mutlaka ufak tefek düzenlemelerle yapılan işlemlerde yeniden revizyonlar yapılabilir .Çünkü planlama önden çıkarıldığı için size yapılacak gülüş tasarımı sizin için hiçbir zaman için kötü bir süpriz değildir .

İstemediğiniz bir görüntüyle karşılaşma şansınız yok o nedenle başlangıçta özellikle Mock up  aşamasında isteklerin doğru anlatılması yeni gülüşü kolay adaptasyonunu sağlar . Çünkü dişlerinizin bir ön provasını gördünüz . Bazen tereddütü olan hastalarımızda zaten planlama aşama aşama yapılır. Bu neden ile planlama çok çok önemlidir .Planlamanın yapımı esnasında bazen kişi için sadece beyazlatmanın yeterli olacağını karar verilir ve diğer aşamalar daha sonra yapılır.

Yapılabilmesi için hastalarımız tedavi aşamalarında da aralar  verilebilir .Bütün bunlar gülüş tasarımının bir parçasıdır gülüş tasarımı bittikten ve tamamlandıktan sonra kişinin adapte olmaması gibi bir durum söz konusu olmaz .

Kaç ayda bir kontroller yapılmalıdır ?

Gülüş tasarımın  da diğer diş hekimliği yöntemleri gibi altı ayda bir kontrol edilmesi  gerekir.

Dikkat edilmesi gereken kurallar nedir?

Gülüş tasarımından sonra tüm diş hekimliği uygulamaları gibi ağız bakımı çok çok önemlidir. düzenli dişlerin fırçalanması arayüzlerin iplik kullanarak yada ağız duşu ile bakılması ve aynı zamanda altı ayda bir diş hekiminin kontrole gidilmesi önemlidir .

Bir çok gülüş tasarımı uygulamasında günümüz stress  dünyasında insanların geceleyin dişlerini sıkıp sıkmadıkları da tespit edilerek gece plağı uygulaması yapılır. Yani porselen laminaların  korunması için ya da kompozit laminaların korunması için geceleyin diş sıkmaya karşı plaklar uygulanır. Bu yapılan gülüş  tasarımının ki  çok rahatlıkla uzun yıllar kullanılır. Gece plağının  da düzenli olarak kullanıldığında bu süre uzar.

Çay kahve kola tüketimi tedavi sonrasında mutlaka dikkat edilmesi gereken şeylerden birisidir. Fazla kullanım dişe ve diş etine zarar verir.

Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button+90 312 419 43 56