Diş Çürüğünü Önlemede Probiyotik

Diş temizleme araçlarındaki çeşitliliğe rağmen (elektrikli diş fırçaları, arayüz fırçaları, dil temizleyicileri gibi.) bazı kişilerin yine de plak kontrolünü sağlayamadıkları bilinmektedir.Bu nedenle plak ve mikroorganizmalarla savaşacak faydalı bakterilerin miktarını artıracak yeni yaklaşımlar gelişmektedir.

Ağzımızda 700 farklı bakteri türü yaşıyor ve bunların 400 den fazlası dişetlerimizde yanak ve mukozada yer alıyor.

Ağzımızdaki ph değerinin aside kaymasıyla (ph 7 den küçük) diş çürüklerini oluşturan bakteri miktarı artar.

Diş eti hastalıklarında bakteri yoğunluğu oksijensiz ortamda yaşayan türlere doğru kayar.

Probiyotik kullanımının amacı ortama faydalı türleri ekleyerek çürük ve diş eti hastalıklarına neden olan bakteri dengesini değiştirmektir.

Diş hekimliğinde kullanılan antibiyotiklerin yan etkisi de ishal (diyare) tablosudur. Antibiyotikle birlikte verilen probiyotikler,  antibiyotiğin oluşturduğu yan etkileri de azaltmaktadır.Antibiyotiklerin probiyotiklerle kullanımları arasında en az 45 dakika olmalıdır.

Nase ve ark. yaptığı bir çalışmada  bir anaokulunda 1- 7 yaş arasındaki gruba haftada 5 gün sütlerine probiyotik bakteri katılarak , probiyotiklerin çürük insidansına etkisi 594 kişide 7 ay boyunca takip yapılarak incelenmiştir.Bu çocukların özellikle 3-4 yaş arasında çürük riskinde anlamlı derecede düşüş gözlenmiştir.

Kullanılan bakteri suşlarının büyük bir kısmı Lactobasillus ve Bifidobacterium türlerine aittir..Çalışmalarda probiyotiklerin pastil,sakız, süt,peynir,yoğurt, kefir, dondurma, damla, toz ve gargara olmak üzere farklı şekillerde uygulanabilir.

Nefesteki kötü koku, halitozis veya ağız kokusu olarak tanımlanabilmektedir.Ağız kokusu şikayetinin nedeni, sıklıkla oral kavite olabilmektedir.Oksijensiz ortamda yaşayan bakterilerin tükürük, gıda artıkları, diş eti sıvısı ve ağızdaki bakterilerin artık ürünleri , geniz akıntısı ve kandaki proteinlerin parçalanmaları sonucu meydana gelir.Artık ürün olarak uçucu sülfür bileşiklerini oluşturan bakterilerin ortamda fazla olması bu durumu tetiklemektedir.Probiyotiklerin kullanım amacı uçucu sülfür bileşikleri meydana getiren bakterilerin ağızda tekrar organize olmsını engellemektir.

Probiyotiklerin diş hekimliğinde kullanım alanı çok çeşitlidir.Özellikle diş çürükleri ve diş eti hastalıklarının önlenmesinde , ağız kokusunda , düzenli mekanik temizlik ve ağız bakımında destekleyici olabilmektedir.

                                                      

Dt.Hatice Betül Saylar

(Isabelle Laleman , Wim Teughels Probiyotiklerin Diş Hekimliğindeki Rolü Makalesinden yararlanılmıştır.)

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir