Günümüzde kişiler Hollywood yıldızı olmasalar da güzel, parlak dişlere sahip olmayı en az onlar kadar hak ettiklerine inanıyorum. Doğuştan bu dişlere sahip olmayanların tedavi çözümleri ‘’Porselen Lamineler’’ kullanılan metotlardandır.

Porselen lamine dişin sadece ön yüzeyinde açılan pencerelere, teknisyen tarafından hazırlanmış seramik yaprakların özenle yapıştırıldığı restorasyonlardır. İlk uygulamaları 1862’lere kadar dayanır.

Porselen Lamine Kimlere Uygulanır?

porselen-lamine-kimlere-uygulanırBireyin estetik ihtiyaçları dikkate alındığında onun bu estetik ihtiyacının sebepleri de dikkate alınmalıdır. Medya önündeki bir bireyin ya da sahne alan kişilerin dişleri çeşitli ışıklara maruz kalmaktadır. Bu nedenle günlük hayatta gayet güzel gözüken bir diş yapısı ekran karşısında spot ışıklarının altında sarı ve küçük gözükebilir. Bu nedenle genel ihtiyaca göre değerlendirirsek;

 • Medya önünde olan daha belirgin ve estetik görüntüye sahip olmak isteyen bireylerde
 • Beyazlatma yapılmasına rağmen istenilen beyazlığa ulaşılamayacak ağır lekelenmelerde (tetraniklin, antibiyotik lekelenmesi ve flourozis)
 • Hafif çarpışıklıklarda
 • Aralıklı (diestemalı) dişlerin kapatılmasında
 • Zamanla sararmış yıpranmış dişlerin, yeniden yapılandırılıp tekrar genç görüntülerine kavuşturulmasında
 • Gülüşde total bir değişim isteyip tam bir gülüşe kavuşmak isteyenlerde kullanılır.

Porselen Lamine Kimlere Uygulanmaz?

 • 18 yaşından küçüklerde
 • Aşırı diş sıkanlarda
 • Mental bozukluklar olan kişilerde.

Porselen Laminenin Yapım Aşamaları

Ön Analiz

 • Porselen lamineyi yapmaya karar verirken ön analiz yapmak çıkacak olumsuzlukları baştan önler.
 • İlk önce kişiden mutlaka fotoğraflar alınmalıdır.
 • Amacımız tam bir gülüş analizini yapmak ve kişinin sonra ulaştığımız görüntüsüyle karşılaştırma yapmaktır.
 • Dişlerin ilk halini ölçüsü de alınabilir.

Dişin Preparasyonu

 • Porselen laminelerin yapılması için dişte yapılan kesim sadece mine boyutunda olmasına rağmen hastanın konforu için anestezi yapılarak uyuşma sağlanır.
 • Bazı yerlerde 0,5 mm kadar ince olan kesim yapılır.
 • Özel loplarla kesim kontrol edilir.
 • Pürüzlü alanlar düzeltilir.

Ölçü Alımı

Her aşamada olduğu gibi ölçü aşaması da titizlikle yapılır ve teknisyene iletilir.

 olcu-alimiolcu-asamasi

Geçici Laminelerin İşlenmesi

Geçici laminelerin işlenmesi gerçekten çok önemlidir. Porselen lamineler hastamızın dişine bir kez yapıştırıldığında sökmek mümkün değildir. Bu nedenle bize, hastamıza ve teknisyene fikir veren geçici laminelerin istediğimiz müdahaleyi gerçekleştirebiliriz. Geçici lamineleri hiçbir kesim yapmadan da dişin üzerinde yapmak mümkündür.

Bu her kişide farklı olan algılamaların ortak üç boyutlu bir şekilde görülmesini sağlar. Sizin için kare formundaki bir dişin gözünüzde canlanması ile başka bir kişininki tamamen farklıdır. Sürekli beraber çalıştığınız teknisyen sizin kafanızdaki kare formu algılar. Ama hastamız tamamen farklı bir diş tipine gözünde canlandırarak gelir. Bu nedenle geçici lamineler ister kesim yapıldığında, isterseniz de yapılmadan önce yapılsın ortak bir yönelim açısından çok önemlidir.

Özellikle yurtdışındaki bir teknisyen ile çalışıldığında bu geçici laminelerin ölçüsü teknisyene iletilir.

Teknisyen Aşması

Gerek ülkemizde gerekse yurtdışındaki teknisyenle çalışılsın bir dizi titizlik gerektiren aşamalardan sonra porselen yapraklar hazırlanır.

teknisyen-asamasiteknisyen-asamasi-1teknisyen-asamasi-2  

Prova

Özel geçici yapıştırıcılarla porselen laminelerin provası yapılır. Rengine ve formuna bakılır. Gerekli onaylar alındığında cilalamaya gönderilir.

   prova1prova2prova3prova4

Bitim

Final görüntüsünde kavuşmuş porselen lamineler özel yapıştırıcılarla dişe yapıştırılırlar. Yapıştırıcı artıkları kabaca temizlenir. Hastanın 24 saat bir şeyler ısırmaması tembihlenerek ertesi güne randevu verilir.

 porselen-lamine1porselen-lamine2

Kontrol Randevusu

Kontrol randevusunda uyuşukluk olmadığından dişlerin dudak ile ilişkisine bir kez daha bakılır. Kapanış (yükseklik) kontrolü yapılır. Artıklar tamamen temizlenerek parlatma işlemi gerçekleştirilir. Kapanış kontrolü 6 ayda bir yapılmalıdır. Bu nedenle 6 ayda bir kapanış kontrolüne gelmek gerekir.

Porselen Laminelerin Bakımı

Sağlıklı beyaz ve estetik kavuşunca, bireylerde bu görüntüyü kaybetme endişesi başlar. Merak etmeyin çok sert, kabuklu yemişleri dişlerinizle kırmadıkça, pestil gibi yapışkan gıdaları dişinizle çekiştirmedikçe porselen laminelerinize kolay kolay zarar gelmez. Bu nedenle sert ve kabuklu yiyecekleri ön dişlerinizle asla kırmayın.

Hangi Macunu Kullanabilirim?

Lamineler ilk yapıştığında 10-15 gün kadar sıcak-soğuk hassasiyeti olur. Bu dönmede hassasiyet gideren macunlardan kullanılabilir. Porselen lamineler renk değiştirmediğinden beyazlatıcılı macunlar kullanmaya gerek yoktur. Çok aşındırıcı içeren macunlardan uzak durulmalıdır.

Porselen Lamineler Yapıldıktan Sonra Diş Sıkma ve Diş Gıcırdatma Alışkanlığı Çıkar ise Ne Yapmalıyım?

Gece plakları takılabilir.

Kola Tüketimi Porselen Lamineye Zarar Verir mi?

Evet, porselen laminelerin yapıştıkları yüzeylerin sınırlarında kolanın asisinin çözücü etkisi olur. Lamine düşmez ama aşırı tüketim hassasiyete neden olur.

Porselen Laminenin Ömrü Ne Kadardır?

5-15 yıl dayanan ve kullanılan lamineler vardır. Kontroller laminelerin ömrünü uzatır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir