Diş Sağlığı ve Nefes İlişkisi

Gerek uyku gerek günlük hayatımız esnasında en temel ihtiyacımız nefestir. Nefes almadan yaşam olmaz. Nefessiz bir hayat düşünülemez. Nefesimizi ağız ve burundan alırız. Bazen her ikisinden de. Uyku esnasında nefesimizi burundan almalıyız  çünkü uyku esnasında sindirim organımız olan ağzımız dinlenmeye çekilir. Tükürük sağlımız azalır. Uyku hayatın büyüleyici yönlerinden biridir. Ve vücut için hem bir dinlenme hem de bir onarım zamanıdır. Güzelce temizlenmiş dişler  ve onları iten tertemiz bir yanak , dil dokusuyla dişlerde elbette istirahata çekilmek isterler. Ama uyku  esnasında burundan nefesin alınmadığı durumda ağızdan nefesin alındığı zaman ne olur ?

Ağız kurur ve dişlerin üzerinde kirli ve pis bir tabaka oluşur. Şöyle ki ağız tükürükle sürekli olarak yıkanır. Ama gece uyurken bu yıkama işlemi yavaşlar. Hatta neredeyse durma noktasına gelir.

Ağzın yıkanmadığı ve ağızdan nefes alındığı gece boyunca dişlerin üzerinde kirli yapışkan bir tabaka oluşur. Ve bu tabakanın üzerinde mikroorganizmalar gelir ve hem diş taşı oluşumuna ve çürük yapıcı faaliyetlerine başlarlar. Yani dinlenme anında olan dişlerin üzerinde çürük ve diş taşı oluşumu için faaliyetler başlamış olur.

Bu nedenle dişlerin sağlığı adına özellikle uyku anında doğru nefes önemlidir. Doğru nefes ve dişlerin sağlığı doğru orantılı bir durumdur.

Dt. Güzin KIRSAÇLIOĞLU

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir