Çocuklarda ve gençlerde daimi dişlerin çürümesini engellemek için uygulanan yöntemlerdir. Özellikle büyük azı dişlerine uygulanır.

Büyük azı dişlerinin olukları oldukça fazladır. Genellikle dişler ilk sürdüğünde bu oluk yapıları fırçalama yapılsa da tam anlamıyla temizlenmez. 6 yaşında süren ilk daimi diş çok çürüyen diştir. Bu nedenle 6 yaşında birinci büyük azı sürer sürmez olukları kapatılmalıdır.

Füssür Sealent

Oluk kapatma (füssür sealent) çürük yapılı mikro organizmaları oluk yapısından uzaklaştırır. Bilimsel çalışmalar düzgün uygulanan füssür sealentın diş çürümesini % 100 ortadan kaldırdığı kanıtlanmıştır.

Füssür Sealentlar

  • Güvenli ve etkilidir.
  • Uygulama esnasında çocuk herhangi bir ağrı sızı duymaz.
  • Dişin yüzeyini düzgün ve kaygan hale getirir.
  • Dişin çürüme olasılığını ortadan kaldırdığından çocuğun ileride çürüksüz bir ağza sahip olmasını sağlar.
  • 6 ayda bir kontrolleri yapılıp devamlıkları kontrol edilmelidir.

  

Füssür Sealent Kimlere Uygulanır?

Oluk yapısının derin olduğu çocuk, genç bireylerde daha sıklıkla uygulanması gerekir. Erişkin kişilerde bu oluk yapısı gözlenirse uygulanmalıdır.

Füssür Sealent (Örtücüler) Çürüğü Nasıl Önler?

Dişler fırçalansa da olukların tam içlerine fırça kılı ulaşmadığından, örtücüyle kapanan oluklara kolay kolay mikroorganizmalarda, gıda artıkları da giremez. Doğal olarak çürümede olmaz. Ayrıca füssür sealentın içeriğinde bulunan flour diş yapısını güçlendirerek (flourapatit) çürüğe dayanıklı kılar.

Füssür Sealent Hangi Dişlere Uygulanır?

Genellikle birinci ve ikinci büyük azı dişlerine uygulanır. Olukları derin olan küçük azı dişlerine de uygulanabilir.

Füssür Sealentlar Uzun Ömürlü Tedaviler Midir?

Özellikle çocuklarda uygulanan bu tedavi yöntemi çocukların pek sakız tüketimlerinden etkilenebilir.

Bu nedenle örtücünün rengi dişin renginden farklı olmalıdır. Rengi daha beyaz olan füssür örtücü bütünlüğünü yitirince ebeveyn tarafından hemen fark edilip diş hekimine getirilmelidir. Bu nedenle ara ara dişlerin ebeveyn tarafından da kontrolü gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir