Koruyucu Ortodonti Nedir?

Koruyucu ortodontinin amacı; dişler çapraşıklaşmadan önlemler almak ya da çapraşıklığın oluşmasına neden olan unsurları ortaya çıkarıp elimine etmektir.

Süt Dişlerinin Önemi: Süt dişleri daimi dişlerin yerini tutan doğal yer tutuculardır. Bu nedenle normal düşme zamanlarına kadar, ağızda kalması gerekir. Süt dişleri de flour uygulamasıyla güçlendirilmelidir, çürüdükleri zaman doldurulmalıdır. Çocuklarımıza 2 yaşından itibaren diş fırçalama alışkanlığı verilmelidir.

Yer Tutucular: Süt dişlerin erken kaybı olduğunda, alttaki daimi dişin gelişimine bakmak gerekir. Şayet daimi diş, kök gelişiminin 2/3’ sini tamamlamış ise yanında yer alan diğer dişler bu bölgeye kayıp çapraşıklığa neden olabilir.

Bu nedenle kaybedilen süt dişinin yerini alan yer tutucular yapılmalıdır.

Kötü Alışkanlıkların Tespit Edilip Ortadan Kaldırılması: Parmak emme, emzik emme, kalem ısırma ( ilkokul çocuklarında) gibi alışkanlıklar, henüz gelişmekte olan kasların üzerinde olumsuz etkiye sahip olurlar ve dişlerin ‘V’ şeklini almasına ve ön dişlerin çene kapandığında bile kapanmamasına sebep olurlar.

Emme içgüdüsü yaşamsal bir güdüdür. Çok radikal yöntemlerle ‘parmak emme’ gibi alışkanlıklar ortadan kaldırılmamalıdır.

Alışkanlığın yerine başka bir şey konulup, çocuğun dikkatini başka şeye yönlendirmek gerekir. Bu alışkanlık özellikle çevre tarafından alay edilen ve eleştirilen hal alır ise kalıcı hale gelir.

Solunum Problemleri: Özellikle kreş çocuklarında üst solunum yolu enfeksiyonları sık rastlanır. Geniz eti büyümesi, burun tıkanıklığı, çocuğunuzu ağız solunumuna iter.

Burun solunumu yapmaya teşvik etmek gerekir. Burunun temiz olmasına, uyunulan odanın nemlendirilip havalandırılmasına dikkat etmek gerekir. Şayet geniz eti büyümesi var ise mutlaka kulak burun boğaz uzmanlarından destek alınmalıdır.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise uzun süren bir gribal enfeksiyonun ardından, çocuğunuzun ağzı açık yatmaya alışmasıdır. Bu nedenle burnun açık olduğundan emin olunca, ağzı uyurken yavaşça kapatmak, bu alışkanlığın ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Sürme Rehberliği: Dişlerin anneden, çenenin babadan alındığı ya da tam tersi olduğu çocuklar, çapraşıklık ya da aralıklı diş yapısına sahip olacak adaylardır. Bu durumun tespiti de röntgen tetkikleri ile anlaşılır.

Çapraşıklık 4 kişilik arabaya 5 kişinin binmesinde olduğu gibi, çeneye sığmayacak genişlikte dişlerin çıkması ile oluşur. Bu nedenle 1. Premolar dişinin çıkar çıkmaz çekilmesi çapraşıklık oluşmadan sorunun çözülmesini sağlar.

Basit Çapraşıklıklar: Bir dişin yana, çene kavsinde olması gerektiği yerin ilerisinde ya da gerisinde olduğu durumdur. Bir takım basit hareketli apareylerle gidişat yönlendirilerek ortadan kaldırılır.

Büyüme ve Gelişim akan bir nehir gibidir. Önüne set gerip, baraj oluşturup, bu enerji olumlu yönde şekillendirilebilir. Koruyucu ortodonti de çapraşıklığı veya çene anomalilerini bu şekilde ortadan kaldırır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir