koruyucu diş hekimliği
  • 1
  • 0

Sağlığını kaybetmiş dişlerin tedavi edilmesinin yanı sıra dişlerde oluşması muhtemel problemlerin meydana gelmesini engellemek, kısacası ‘koruyucu hekimlik’  diş hekimliğinin temelini oluşturur.

Dişler ağızda sürmeye ilk başladığı günden itibaren hekim ile anne-babanın işbirliği halinde olması gerekmektedir.

  • 6 aylık periyodik diş hekimi kontrolleri ile Ağız ve dişlerin büyüme ve gelişimi değerlendirilmelidir., Erken tespit edilen gelişimsel ve iskeletsel anomaliler, parmak emme, ağız solunumu, tırnak yeme, hatalı yutkunma gibi alışkanlıkların tespiti ve tedavisi ileride karşılaşılacak daha büyük sorunların önüne geçilmesini sağlar.
  • Doğru beslenme ve diyet alışkanlıklarının kazandırılması önemlidir. güçlü ve çürüklere karşı dayanıklı dişler için , kalsiyum, fosfor, ve doğru seviyelerde florür içeren, dengeli bir diyetle beslenme gerekir . karbonhidratan zengin yiyeceklerin çürük riskini arrttırdığı bilinmekte ancak bu besinlerin doğru zamanda ve doğru miktarda tüketimi ile olumsuz etkilerinden kaçınılabilinir. Örneğin bu yiyeceklerin ana öğünlerde tercih edilmesi ara öğünlerde peynir fındık badem gibi ağız PH sını yüksek tutan yiyeceklerin tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Özellikle dişlerin üzerine yapışan ve gıdaların tüketilmesinin ardından etkin bir ağız bakımı daha da önem kazanmaktadır
  • Düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanımı alışkanlığının erken yaşta edindirilmesi hayat boyu iyi bir ağız bakımı disiplini edinilmesini sağlar. Erken yaşlarda aile yardımı ile fırçalama yapılmalıdır. Devamında ise motivasyon ve takip gereklidir. çürük ve dişeti problemlerinin önlenmesinde iyi bir ağız bakımı esastır.

Flor preperatları uygulanması

Koruyucu diğer iki tedavi yöntemi de süt dişlerinin çürüğe direncini artırmak için uygulanan, “topikal flor uygulamalarıdır. Çeşitli yüzeyel flor uygulamaları ile % 40-60 arasında koruyucu etki elde edilmektedir. Özellikle kanser, diabet ve ağız kuruluğu yaşanan hastalıklar, yetersiz hijyene sahip bireylerde ve çocuklarda bu uygulama çok önem kazanmıştır

Fissür örtücü uygulamaları

Yapılan araştırmalar diş çürüklerinin % 90’ının büyük azı dişlerinin çiğneme yüzeylerinde bulunan küçük, derin ve dar girintilerden ( Fissürler) başladığını belirtmektedir.  6 yaş civarında çıkan ilk Daimi dişlere uygulanan sealantlar, diş hekimi tarafından dişin girintili-çıkıntılı alanlarına sürülen ve bir bariyer oluşturarak çürümeyi önleyen, yapılması son derece kolay ve hiç acı hissedilmeyen bir uygulamadır.

Bruksizm olgularında hazırlanan gece plakları mevcut dişlerin sağlığının korunmasında ciddi önem taşır.

Sporcular için hazırlanan koruyucu plaklar sayesinde ise  dişerin travma halinde göreceği hasarın büyük ölçüde önüne geçilmiş olur.

Kişiye özel koruyucu uygulamalar planlanırken çürük risk düzeyi,  ailesel dişeti problemi yatkınlığı, sistemik hastalıklar, kişinin parafonksiyonel alışkanlıkları, beslenme şekli, hatta yaşam tarzı bile ciddi önem taşır. Tüm bunlar göz önünde bulundurulmalıdır.6 aylık ya da sıklığı hekim tarafından belirlenen  rutin dişhekimi kontrolü aksatılmamalıdır.

Site içeriğinde bulunan bilgiler web sitemizi ziyaret edenleri bilgilendirmek içindir. Bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı konması yerine geçmez.

Yorum Ekleyin

Mail adresiniz kimse ile paylaşılmayacaktır

Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button+90 312 419 43 56