implant
 • 1
 • 2

Protez Çeşitleri

Hibrit Protezler

Dişsizliğin olduğu ağızlarda, özellikle uzun yıllar dişsiz kalıp dudak için iyi destek olan kemiğin tamamen ortadan kalktığı kişilerde diş eti dokusunun da yerine konması gereki. Burada amaç ,doku uyumu ve estetiğin sağlanması,  konuşmanın, çiğnemenin ve hijyenin geri kazandırılmasıdır.

Hibrid protezlerin yapımında daha az sayıda implant kullanma şansını da hekimi verir, yani 4-6 adet implant takarak üstüne sabit bir protez yapma şansı hibrit protezlerle mümkündür. Bunun için implant üstü yapının da baştan kurgulanması gerekir.İmplant üstü abutment  dediğimiz ikinci parça üzerine yapılacak protezde  biçim ve form olarak seçeneklere sahiptir .

İmplant Üstü Hareketli Protezler

Çene kemiğinin oldukça ince olduğu durumlarda hastalarımıza tamamen sabit protez seçeneğini sunamayabiliriz. Bu durumda implant üstü hareketli protezler ile hastalarımız alt çenenin sürekli oynamasından, üst çenenin de sürekli düşmesinden kurtulabilir. Bunun için alt çeneye 2-4-5 adet implant takarak bu implantların üzerine yapılacak bar ya da icat gibi yapıların üzerine hareketli protez yapılır. Hareketli protez takılıp çıkarılarak hastamızın o bölge de hijyen sağlaması temin edilir.

Alt Çene İmplant Üstü Hareketli Protezlerde Tedavi Seçenekleri

Hekimler ve hastalar alt protezlerin diğer tüm protezlere göre çok daha problemli olduğunu bilmektedirler. İmplant uygulamasında amaç, protezi mümkün olduğu kadar sabit hale getirmektir.

Tam protez hastaları implant üstü hareketli bir proteze sahip olduklarında diş kayıplarının neden olduğu kemik kaybı ve bunlara bağlı estetik ve çiğneme kayıplarını da tedavi ettirmiş olur, yani  sağlıklarına tekrar kavuşurlar.

İmplant Üstü Hareketli Protezlerin Avantajları

 • Alt ön bölgede kemik kaybını korurlar
 • Estetiğin artmasını sağlarlar
 • Çiğnemenin ve çiğneme esnasında protezin stabilizasyonunu temin ederler
 • Yumuşak dokuda vurukları engellerler yumuşak dokunun incelmesini Önlerler
 • Konuşmada dile destek olurlar, konuşmanın düzelmesini sağlarlar
 • Protezin hacminde incelmeyi sağlarlar ,daha ince bir protez yapılmasınına olanak sağlarlar

İmplant Üstü Hareketli Protezin Sabit Proteze Göre Avantajı Nedir?

 • Daha az implant ,daha az kemik eklemesi ,daha az spesifik yerleşim sağlarlar, yani çene kemiğinin en kalın olduğu alt ön bölgeye yerleştirilen iki veya dört implant ile hastamıza stabil bir protez şansı tanırlar.
 • Yumuşak doku problemleri daha az olur çünkü takılıp çıkarıldıkları için implant etrafının fırçalanması yeterlidir
 • Uyurken  çıkarıldıkları için gece boyunca yapılan sıkma ya gıcırdatmaya maruz kalmazlar
 • Esas protez yapılıncaya kadar hareketli bir geçici ile bu dönemin geçirilmesi sağlanır
 • Yumuşak dokuyu destekleyen, buradaki erimeyi ortadan kaldıran diş eti görünümü ile dudak ve yanağa destek olur

İmplant Üstü Hareketli Protezlerin Dezavantajları

Bu protez tipinin dezavantajı tamamen hasta isteğiyle alakalıdır, çünkü hastalar genellikle protezini çıkarmayı istemezler .Sabit protezler genellikle vücudun bir parçası olarak algılanırken, hareketli bir protezi takmak ,temizliğini bu şekilde yapmak hastalarda psikolojik olarak istenmeyen bir durumdur.

Zaman zaman barlarda, zaman zaman protezin içerisinde barların yerleştiği kısımda deformasyonlar ,oynamalar söz konusu olabilir.

👉🏽 Site içeriğinde bulunan bilgiler web sitemizi ziyaret edenleri bilgilendirmek içindir. Bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı konması yerine geçmez.

2 Yorumlar

 1. Yusuf ilhan
  Temmuz 30, 2022 at 8:09 pm

  Merhaba sizin uygulama da implant vidalanıyormu yoksa yapıştırılıyormu cevap için teşekkürler

  • Ezgi Dental Estetik Center
   Ağustos 1, 2022 at 8:22 am

   Merhabalar Yusuf bey yapıştırılıyor, genellikle yapıştırma tekniği kullanıyoruz. Çok nadir vidalama da yapılıyor bu durum hastamıza göre değişiyor.

Yorum Ekleyin

Mail adresiniz kimse ile paylaşılmayacaktır

Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button+90 312 419 43 56