İmplant Sonrası Diş Arayüz Temizliği 

“Ne yesem implantımın arasında kaçıyor, et yemekten korkar oldum.”

Özellikle yıllar yılı dişsiz kalıp, dişsiz alanda kemik ve diş eti çekilmesi olan kişilerde  İMPLANT TEDAVİSİ sonrası , implantların etrafına gıda artığı kaçması çok doğaldır. Çünkü implantlar yapıları gereği ince bir boyun yapısına sahiptirler. (Resim1 )

(Resim 1)

İmplantın kemiğe tutunması  ve uzun ömürlü olması için bu boyun yapısına sahip olması gerekir. Ama kendi orijinal dişimiz daha kalın bir boyun yapısına sahiptir. Kalın boyun yapısı sağlıklı (Resim 2 ) diş ve kemik dokusu olduğunda oraya gıda artıkları kolay kolay kaçmaz ama kemik ve diş eti dokusunu yitirmiş kemikte implant tedavisinde ara bölgeye gıda artığı kaçması  kaçınılmazdır.

(Resim 2)

O zaman implant tedavisi için en ideal olan zaman; dişin hemen çekiminin ardından implantın yerleştirilmesidir. Kemik ve diş eti bu durumda korunmuş olur. Bunun olmadığı, yani kemiğin artık gittiği , inceldiği durumlarda yapılan implantların etrafına gıda artığının kaçması kaçınılmazdır. Gıda artığının kaçtığı durumda ise, o bölgenin temizliği şarttır.

İdeal temizlik için normal diş fırçalamanın yanı sıra ara yüz iplikleri kullanılabilir. Bu iplikler ucunda misina gibi sert bir parça taşıdığından, geniş ara yüzleri temizlemeye uygun, pamuklu kalın bir kısmı vardır. Ara yüzleri temizlemek için idealdir.

Diş ipinin kullanımı, ileri yaşa sahip bireyler de  veya kemiğin çok yıkıldığı genç bireyler de zor olabilir. Bu kişiler de ara yüz fırçası kullanabilir. Bu fırçaların da farklı boyutları vardır. Uygun boyutu size diş hekiminiz yazabilir. Ara yüz fırçaları diş aralarının temizliği için idealdir ve çantada taşınabilir. Seyahate götürülebilir. Yani, dışarıda yemek yendiğinde  ara yüze kaçan gıdaların temizliğinde çok pratiktir.

Ağız duşu , özellikle bu tür  ürünleri kullanmayı, yani ara yüz fırçası yada diş ipi kullanmaya üşenen bireylerde kullanılabilir. Yaşlı bakımında da idealdir. Çünkü özellikle tamamen dişsiz bireylerde implant uygulandığında daha sonrasında ara bölgenin temizliği çok önemlidir. Şeker hastalığı gibi durumlarda gözlenen ağız kuruluğunda diş aralarına takılan gıdalar adeta o bölgeye yapışır. Özellikle yaşlılıkta ağız kuruluğu olduğundan, dişlerin temizliği daha da zorlaşır. Üstelik bu durum yatalak bir hastada ne kadar büyük bir sıkıntıdır. Bu nedenle ağız duşu da ideal temizlik sağlar. Yani yaşlı bakımını yapan kişi , bu duşla yaşlının ağız bakımını yapabilir.

Dişlerin ve implantaların aralarına gıda artığı takılması son derece doğaldır. İmplantlar ince boyun yapılarıyla gıda artıklarını üzerlerine daha çok alırlar. Bu durumun kaçınılmaz olduğunu bilip , bu konuda çözümün diş aralarının temizliği olduğunu akıldan çıkarmamak gerekir. Sonuçta implantlar diş yapısını taklit eden suni köklerdir ve doğal dişten farklı bir yapıya sahip olduğundan, bakımının da normal dişten farklı bir özen istediğini unutmamak lazım.

Hayata Gülümse...

Dt.Güzin KIRSAÇLIOĞLU 

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir