İmplant Tedavisi Öncesinde Mevcut Ağızın Durumunun Mutlaka Analiz Edilip Estetik Anlamda Ön Planlama Yapılmalı

Dişlerin Kron Boyları:Dişlerin klinik kron boyları çok önemlidir.Bir dişin eni kaç mm ise boyu eninin yaklaşık olar ak %20 fazlası olmalıdır

Dişeti Düzleminin Parelelliği:Gülümseme esnasında dişlerin dişetleri ile birleştiği alandan geçen çizgi ile dişlerin çiğneyici kısımlarından gecen çizgi parelel olmalıdır.

Yüz Simetriğine Uyum:Dişlerin tam ortasından geçen çizgiye orta hat diyoruz. Bu orta hat yüzün tam ortasından geçen çizgi ile çakışır.Dişlerin orta hattı yüzün orta hattıyla mutlaka uyumlu olmalıdır. Yan keser dişler ve köpek dişleri tam paralel olmasa çok sorun olmaz.Yan dişler doğru hafif asimetri olabilir.Bu hekimin artistlik yeteneğine göre ayarlanabilir.

Gülme Hattı:Gülümseme esnasında dudakla dişler esnasında oluşan ilişkiye göre değişkendir.

Normal Gülme Hattı:Gülümseme esnasında ön iki dişin dişetlerinin hiç yan keserlerin ve köpek dişlerinin dişetlerinin 1 mm kadar gözüktüğü durumdur.

Düşük Gülme Hattı:Gülümseme esnasında dişetlerinin hiç gözükmediği durumdur.Bu tip gülümseme hattına sahip kişiler oldukça şanslıdırlar. Çünkü implantın bitim noktası ve kron boyunun tam ayarlanamadığı durumlarda dudak dişlerin görüntüsünü kamufle eder.

Yüksek Gülme Hattı:Ön dişlerden itibaren gülümseme hattındaki tüm dişlerin dişetlerinin görüldüğü gülme hattıdır. Bu tip gülümsemede implant uygulanan dişin doğallığı ve simetrisi çok önemlidir. Çünkü gülümsemeyle birlikte tüm dişler göz önündedir.

Zenith Noktaları:Yani dişin en yüksek olduğu noktadır.Özellikle ön dişlerde dişlerin tam ortasında olmalıdır. Yan keser dişler ve köpek dişlerinde bu hat bazen yana kayabilmektedir.

Dişetinin Biotipi(Dişetinin Kalınlığı):Dişin üstünü saran dişetinin kalınlığı çok önemlidir. Dişe göre gri renkte olan implantın renginin dışarıdan fark edilmesine neden olur.Yapısına göre iki tip dişeti vardır.

İnce Dişeti:Kalınlığı 1,5mm den ince dişeti.bu tip dişetleri irritasyonada çok açıktır. Yani iyi bir hijyenin olmadığı ağızlarda çok çabuk çekilmede gözlenebilir.

Kalın Dişeti:Dişeti kalınlığının 1,5mm den kalın olduğu dişetleri bu tipe girer.Bu kalınlık implantın görüntüsünü daha iyi kamufle ettiğinden her zaman memnun edici sonuçlar verir.Kalın dişetinin iritasyona verdiği cevap daha stabildir.Daha dirençlidir.

Dişlerin Arasında Yer Alan Dişeti Görünümü:

Dişlerin kontağından başlayıp damak ile birleşen kısım arasında yer alan bölüme papillada diyoruz. Papillanın olmadığı durum da ağız içinin karanlığı diş aralarından yansır.İmplant tedavilerinde en çok hekimi zorlayan papillayı normal dişlerin arasında olduğu gibi gözükmesini sağlamaktır. Bunun için klasik implant uygulamasının yanı sıra bir dizi özel işlem yapmak gerekebilir.

Papillanın korunmasında dişlerin arasında ki kontaktla dişleri çevreleyn kemiğin arasında 5mm olası gerekir. Eğer. Bu mesefa 5mm ye kadar ise mutlaka arada papilla korunur. Ama bu mesafe 6mmden fazla olur ise %50 papilla korunur.

Dişler çekilir çekilmez implantın uygulanması papillanın korunması açısından önemli bir fark oluşturur.

Dişetlerinin Rengi:kişinin teninin rengi dişetlerinin de renginide belirler.Bu nedenle özellikle esmer kişiler de dişetlerindeki mor görüntüler Protez planlamasında problem çıkara bilir. Dişeti piglingi ile dişetleri daha iyi bir görünüme sahip olur. Fakat 6 ay sonra tekrar dişetleri eski görünüme kavuşabilir.

Dişetlerinin Gülerken Normalden Fazla Gözükmesi:

Estetikte önemli kayba sebep olur.Diş etlerinin bu denli fazla görülmesinin çeşitli nedenleri ve tedavileri de sözkonusudur.

Geçikmiş Pasif Sürme:Dişler ağızda yerlerini alırken dişetlerinin dişlerin üzerinden çekilir.Bu çekilmenin tam olmadığı durumlarda dişler kare ve kısa görüntüye sahip olur.Gingivektomi(dişeti manikürü)ile çok kolay tedavi edilir.

Büyük Maxilla(Üst Çene)

Üst Dudak Yetersizliği:Üst dudağın olması gerektiğinden çok ince olduğu durumlardır.Gülümseme esnasında dudak ince olduğundan gülümseme esnasında dişetleri olduğu gibi açığa çıkar.

Dişeti Çekilmesi:Dişeti çekilmeleri este

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir