implantDiş çürükleri, diş eti problemleri ve diş kayıplarına neden oldukça, eksik dişlerin yerine konulması da bir zorunluluk olarak, diş hekimliği tedavi metotlarının içine giriyor.

Eksik dişin yerine konulmasında yüzlerce yıl hep kron kısmını taklit eden restorasyonlar yapıldı. Halbuki diş, çene kemiğinde kron ve kök olmak üzere iki kısımla yer almaktaydı. “Kökler çene kemiğini desteklemek ve kronunu basıncını çene kemiğine iletmek görevini taşımaktadırlar. Kökler gidince çene kemiğinde erimenin asla önüne geçilmez.”

Biz çiğneme yaparken yediğimiz yiyecekler, dişlerimize baskı yaparak beyne bir impuls (uyaran) gönderir. Bir çok zaman hiç dişleri olmayıp tamamen damaklı protez kullananların “yediğimden bir zevk almadım” demesinin sebebi budur. Çünkü bu impuls, damak protezlerle iletilemez.

Protez ve köprü yapımında yan dişlerin kesilmesi ve bu restorasyonların eskimesi soncu alttaki dişlerde çürümenin ve diş eti problemlerinin oluşması araştırmacıları yan dişlerden bağımsız, tamamen orijinal diş sistemini kron ve kök olarak taklit eden implantlara yöneltmiştir.

Branemark ve arkadaşları fare deneylerinde titanyumun kemik tarafından kabulünü görünce bu yapay kökleri icat etmişlerdir.

Zaman içinde gerek tasarımları, gerekse kullanılan bölgeye göre çeşitleriyle implantlar çok yol kat ettiler. Günümüzde ideal şartlarda yapılan bir implantın başarısı %99’dur.

Diş İmplantları Nasıl Üretiliyor?

İmplant teknolojisi dünyada kabul edilen ve üzerine yatırımlar yapılan bir sektördür. Sonuç itibariyle implant kullanım amacıyla geliştirilmiş bir üründür. Kullanılımı arttıkça üretimi de artmaktadır. Üretim arttıkça rekabet doğmaktadır. Bu rekabetin sonucunda firmalar ürünlerinde ve tasarımlarında farklılıklar sunarak, pazardaki paylarını yükseltmekteler.

İmplantın tüketici kesimi doktorlardır. Fakat doktorlar bu implantları hastalarına uyguladıklarından, hastalar da dolaylı yoldan tüketici oluyorlar. Bunun sonucunda hastalar kendilerinde kullanılan implantın kalitesi nedir? Nasıl üretiliyor? Hangi marka? Hangi ülkeye ait? gibi sorularla muhatap kalıyorlar. Araştırmalarını ya eş dost tavsiyesi ya da internet üzerinden yapıyorlar.

Fakat göz ardı edilen bir konu İmplant nedir? Ne amaçla üretilmiştir?

Çünkü implant vücudda bir fonksiyonu görmesi amaçlı icad edilmiştir. Aynı kolumuz kırıldığında ya da bel kemiğimizde sorun olduğunda yerleştirilen implantlar gibi. Farklı olan bir özelliği yoktur. Ortak özellik kemiğe tutunmasıdır.

Dişlerde Kemiğe Tutunurlar:

dislerBüyükçe bir çark hayal edin. Dişler de çarkın birer dişlisi gibi çene kemiğinde yer alır. Bu dişlilerden birini kaybettiğimizde o dişlinin foksiyonunu yapabilecek yeni bir dişliye ihtiyaç vardır. Çünkü vücudumuz boşluğu kabul etmez hemen yerini doldurmak ister. Dişler boşluğa doğru kayar, o zaman sorunlar başlar. Diş kaybının hemen ardından o eksik diş yerine koymak gerekir. Yüz yıllardır insanlar eksik dişleri yerine koymak için protezler geliştirmişler.

implant-uygulamasiBranemark ve arkadaşlarının yaptıkları araştırmalar bu konuda bir devrim niteliğindedir. 1969 yılında implant ile kemik doku arasında bağlanma olduğunu ispatlamışlardır. İmplant titanyumdan üretilmektedir. Ve titanyumla kemik direk bağlantıya geçmektedir. İşte bunun ispatının ardından Titanyum’a şekiller verilmiş. Yüzey yapıları geliştirilmiş fonksiyon ve estetik olarak birebir dişe yakın hale getirilmiştir.

Titanyum çubuklar halinde olan implantlar çeşitli aşamalardan geçerek vücuda uygulanır. Bu aşamaları tek tek aktaracağım.

 implant-nedirimplant-vidalari

Titanyum çubuklara CNClerle implant vidaları haline getirilir. Bu vidaların tasarımları farklı farklıdır. Her tasarımın bir amacı vardır.

Bu tasarımlar hekime uygulama kolaylığı sağlamak için geliştirilmiştir.

İmplantlar tek tek ya da 10 adetde bir kontrol edilir. Firma farklılığı burada açığa çıkar. Çünkü kimisi her implantı, kimisi 10 ya da değişen sayılarda implantı inceler. Kusurlu olanın üretimi durdurulur.

İmplantların yüzeyleri diş kök yüzeyini taklit etmesi için kumlamaya girer. Kumlama çok önemlidir. Kimi firma kumlamada aliminyum oksit, kimisi de calsiyum içerikli toz kullanır. Binlerce toz implantın yüzeyine püskürtülerek pürüzlendirme işlemi yapılır.

İmplant yüzeyinin asitleme ile daha da pörözlü hale getirilmesi sağlanır. Bütün bu pörözlendirme işlemleri implant ve kemik bağlantısının orjinal diş ve kemik bağlantısına yakın olmasını sağlamak amaçlı yapılır.

İmplantların ağıza uygulanabilmesi için steril olması gerekir. İmplantlar paketlenip bir dizi titizlik gerektiren sterilizasyon işlemlerine tabi tutulur. Artık uygulamaya hazır haldedir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir