Sigaranın olumsuz etkilerini bilmeyenimiz yoktur. Kalp damar hastalıklarından tutunda, akciğer kanserine kadar uzayan, insan vücuduna zararları var. Bunun yanı sıra sigara kullanımının oluşturduğu hastalıklar ve bu hastalıkların tedavisine harcanan paralar oldukça fazladır. Bütün dünyada sigara tüketimi, zararlarına rağmen oldukça fazladır. Sigara kullanımını azaltmak hatta ortadan kaldırmak amaçlı bir çok girişim ülkemizde de mevcuttur. Buna rağmen maalesef sigara tüketim oranı hala oldukça fazladır.

Diş kayıplarının tedavisinde rutin kullanılan implantların, uzun dönem ağızda kullanımı hastalarımız kadar biz diş hekimlerinin de dileğidir. Bu istekle ağıza uygulanan implantlar da maalesef sigaradan olumsuz etkilenmektedir.

Bu konuda bir çok araştırmalar mevcuttur. Bu araştırmalar ve yazılardan derlediğim makalemde sizlere sigaranın implantlar üzerinde ki olumsuz etkilerini anlatmaya çalışacağım.

Araştırmacılar sigara kullanımı ve yoğunluğunu implant başarısızlığı ile ilişkilendirecek kuramlar ortaya koymuşlar. Sigara içenleri öncelikle sınıflandırmışlar. Günlük sigara tüketimi 14 ve üzeri olan bireyleri aşırı içici statütüsünde değerlendirmişler ve bu kişiler üzerinde yapılan incelemelerle sigarayı 14 adet altı içenler arasında ciddi farklar tespit etmişler.

Yara İyileşmesinde Gecikme:

Sigara kullanımı öncelikle implant ameliyatı sonrasında ki yara iyileşmesini olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle sigara içme esnasında dumanı içine çekmede yapılan vakum hareketi kapatılan yara ağızlarında olumsuz etkiye sahiptir. İmplant ameliyatı sonrasında kesinlikle 24 saat içinde sigara tüketmemek gerekir. Hatta bir çok araştırmacı, cerrahi müdahale sonrasında 5-14 gün arasında sigaranın tamamen terk edilmesini önerir. Kimi araştırmacılar ise cerrahi müdahalenin bir hafta öncesinden sigara kullanımının bırakılıp 2 ay bu durumun devam ettirilmesi gerektiğini özellikle belirtmişlerdir.

Kemiğe Tutunma Etkileri:

İmplant ilk olarak kemiğe yerleştirilmesinin ardından belirli bir süre beklenir. Bunun sebebi ise implantın kemik ile tam anlamıyla kaynaşmasıdır. Biz buna osseointegrasyon diyoruz. Osseointegrasyon bir dizi yapım ve yıkım işlemlerinden oluşur. Osseointegrasyonu da sigara olumsuz etkiler.

Sigaranın Toksit Etkileri:

Sigaranın içindeki bir çok madde vücut için toksit etkiye sahiptir. Nikotin kanda mevcut bulunan kan hücrelerini olumsuz etkiler. Diğer zararlı bir madde de karbonmonoksittir. Karbonmonoksit kanda oksijenin taşınmasına olumsuz yönde etki eder. Oksijenin olmadığı yerde beslenme olmaz. Bütün bunlar sadece implantın etrafında ki dokuda değil, diğer ağız dokularını da olumsuz etkiler. Diş ve implant etrafı kemik dokunun beslenmesini bozarak kemik kayıplarına sebep olabilir. İmplant etrafı kemik dokunun kaybı hiç de istenen bir durum değildir. İmplantı travmalara ve enfeksiyona açık hale getirir.

Mikrobiyolojik Etkileri

Sigara kullanmayanlara oranla sigara kullananların ağzında daha fazla plak (dişlerin etrafında yer alan gıda artıkları ve mikroorganizmadan oluşan yapışkan tabaka) vardır. Yani implantın etrafında ve kişinin kendi dişinin etrafında, daha fazla miktarda plak oluşumuna sigaranın aşırı tüketiminin sebep olabileceği bir çok araştırmayla ortaya konmuştur. Bir diğer görüşte sigaranın dişin yüzey enerjisini düşürerek plak toplanmasına sebep olduğudur.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir