Icon-Rezininfiltrasyon Nedir? 

Rezininfiltrasyon tekniği, beyaz nokta lezyonlarının tedavisinde son yıllarda popülerleşmiş mikroinvaziv bir tekniktir.

Beyaz nokta lezyonu; başlangıç aşamasındaki mine çürüklerinde, minenin çözünmeye başlaması ve gözenekli bir yapı kazanması sonucunda, minenin parlak beyaz rengini kaybetmesi ve daha opak, mat görünmesi ile karakterizedir. Ağız hijyeni kötü olan ve çürük riski yüksek olan kişilerde daha sık görülmektedir ve özellikle ortodontik tedavi sonrası görülme sıklığı artmaktadır. Opak beyaz görünümlü mine kişilerde estetik kaygıya neden olabilmektedir.

Beyaz nokta lezyonlarında dış yüzeyde doku kaybı olmadığı için, invaziv işlemlere gerek kalmadan remineralizasyon sağlanabilir ve dişler estetik olarak kabul edilebilir hale getirilebilir. Remineralizasyon için; flor, kazein fosfopeptit amorf kalsiyum fosfat (CPP-ACP), laser ve mikroabrazyon uygulamaları yapılmaktadır. Bu teknikler dışında son zamanlarda ICON uygulaması popüler olmaya başlamıştır.

ICON ya da rezininfiltrasyon tekniği, kuvvetli bir asit yardımıyla yüzeydeki minenin pörözitesini arttırarak sonrasında akışkan bir rezininfiltrantla mine çürüğünün alt tabakalarına kadar ulaşmasını sağlamaktadır. Bu sayede mine mekanik olarak desteklenirken, estetik olarak da beyaz nokta lezyonları maskelenmektedir.

Rezininfiltrasyon tekniği, beyaz nokta lezyonları dışında,florozis ve travma nedeniyle oluşan renklenmelerde de başarılı olmaktadır. 

Rezininfiltrasyon tekniği ile sağlam diş dokusuna zarar vermeden, diş yüzeyinden herhangi bir aşındırma ya da kesme işlemi yapmadan, dişler hem mekanik olarak güçlenmekte hem de estetik olarak tatmin edici sonuçlar alınmaktadır. 

Bu teknik, ön dişlerin düz yüzeylerinde kullanılabildiği gibi, arka dişlerde de ara yüzlerde oluşan başlangıç halindeki mine çürüklerinin tedavisinde de oldukça başarılıdır. Dentin tabakasına ilerlemiş çürüklerde değil, sadece mine ile sınırlı çürüklerde uygulanmalıdır.

Uzm.Dt. Cansu UZUN

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir