Günümüz diş hekimliğinde amaç bireyi diş kayıplarından korumaktır. Bunun için birçok koruyucu önlem her ne kadar popüler olsa da kişinin talebi olmadığı ve bu hizmetlerden faydalanamadığı durumlarda diş kayıpları kaçınılmazdır. Diş kaybı gerçekleştiği zaman (ki bu kayıp tek diş bile olsa) tüm diş arklarının yapıları bozularak çiğnemede, konuşmada, estetikte kayıplar yaşanır.Günümüzde artık biliyoruz ki diş arklarındaki bozulma omurgayı etkiliyor ve anlamsız bel, boyun ağrılarına neden oluyor. Bu nedenle diş implantları diş hekimliği hayatına girerek diş eksikliği nedeniyle oluşan estetik, fonksiyon ve çiğneme kaybını yerine koyuyor.

İmplant Nedir, Nasıl Uygulanır?

Üstelik diş çekimi sonrası gerçekleşen kemik erimesini engelliyor. Tıpkı orijinal dişin çiğneme sırasında çene kemiğine yaptığı gibi masaj etkisi gerçekleştiriyor ve çene kemiğinde kan dolaşımını hızlandırıyor. Yapılan araştırmalar kayıp diş sayısının arttığı ve çene kemiğinin eridiği, sünislerin aşağı sarktığı, yeterli kemiğin olmadığı durumlarda implant tedavisinin başarı oranının artırdığını gösteriyor.

Günümüzde yapılan birçok araştırma geçmişe oranla diş tedavilerinde uygulanan implant sayısının inanılmaz bir seviyede arttığını da yansıtıyor. İmplant ile yapılan diş tedavilerine duyulan ihtiyaçtaki artışın nedenlerini şöyle sıralayabiliriz: Yaşam sürelerinin uzaması ve bireylerin yaşam kalitelerinden taviz vermek istememeleri. Diş kayıpları sonucu kemik kaybının da gerçekleşerek çene, yüz anatomisinde değişiklik olması. Dişler çene kemiklerini koruyan ve güçlendiren organlardır. Dişler çekildikten sonra tıpkı içinde demir olmayan bir beton nasıl çökerse dişsiz kalan çene kemiği de her yıl belirli bir miktar erir. Bu nedenle tamamen dişsiz hastalara yapılan damak protezler zaman içerisinde alt kısımlarına gıda artığı alır. Sabit protezlerin zaman içerisinde eskiyerek kaplama altındaki dişlerde yaşanan dişeti ve sorunlarından dolayı kişilerin dişlerini kestirerek köprü yaptırmak istememeleri. Hareketli protezlerde yaşanan sıkıntılar (vuruk, altına gıda artığı kaçması, destek dişlerde oluşturdukları sıkıntı). Sosyal hayat içerisindeki bireyin hareketli protezden dolayı yaşadığı psikolojik sıkıntılar. (Protez ağzımdan düşerse, konuşurken çıkarsa gibi) Dişlerini kaybetmenin ve bunun sonucunda oluşan görüntünün (dudaklarda çökme v.b.) yarattığı psikolojik etki. 

Bireylerin harcamalarını bilinçli yapması, kendi sağlığına ve kendine yatırım yapma isteği yani bireyin bilinç düzeyi… İmplant destekli protezlerin bireye sağladığı avantajlar, özellikle tamamen dişsiz hastalarda ısırabilme, çiğneme esnasında orijinal dişe benzer kullanım, gıda artıklarının protez altına kaçmaması gibi. Günümüz rekabet dünyasında emeklilik yaşının yükselmesiyle iş hayatında daha genç görünüme duyulan ihtiyaç. Sosyal yapıdaki değişime ikinci hatta üçüncü kere yapılan evliliklerle karşı cinse kendini beğendirme isteği. İmplant tedavilerine duyulan taleplerin nedenlerini bu şekilde sıralayabiliriz. Bilgisayar teknolojisi ile neredeyse paralel gelişen diş hekimliği teknolojisinde implantlar sürekli talep edilen, gelişen sistemler olarak yerlerini aldı. Saglıklı bir ömür diliyorum.

http://www.sabah.com.tr/ankara-baskent/2013/06/05/guzin-kirsaclioglu-dis-tedavisinde-implant-donemi

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir