Resimde görülen bayanların yüzlerindeki, ciltlerindeki sorunlar makyajla, saçları peruk yada postijle düzeltilmiştir. Zaten güzel olan dişler işlem görmemiştir.Dişleri güzel olmasydı sizce makyajları ve saçları onları bu kadar güzel gösterir miydi? Şimdi bu güzellerin dişlerini eksik yada sarı hayal edin. Sizce hala aynı güzellikteler mi?

Gülümsemenin yeniden tasarlanmasıdır. Gülümsemenin yeniden tasarlanmasını isteyen hastayla, hekimin beraber karar vererek gerçekleştirdikleri yeni tasarımdır. Tasarımda diş hekiminin dışında estetik cerrahi, dermatoloji estetisyenlerinin yardımı da alınır. Burada hastanın isteklerini belirlemek gerekir.

Gülümsemenizin Nesinden Memnun Değilsiniz?

  • Dişlerin rengi mi?
  • Dişlerin büyüklüğü, şekli mi?
  • Dişlerin birbiriyle olan konumu mu?
  • Dişlerin diş eti ile uyumu mu?
  • Yanaklardaki sarkma ve deformasyon mu?
  • Çenenin konumu mu?
  • Dudağın şekli mi?
  • Dudak üstündeki kırışlık mı?
  • Dişin orta hatla olan ilişkisi mi?

Smile Makeovers

Yani kişinin yüz özellikleri, mevcut dişler ve gülümsemesinde rol oynayan unsurlar tam ve geniş kapsamlı değerlendirilir.

Diş hekiminin sanatsal yeteneği, diş teknisyeninin becerileri, hasta hekim ve diğer uzmanların uyumuyla çalışılması gereken bir konudur. Smile makeovers ve smile dizayn (gülüş tasarımı) birbirine yakın konulardır.

Smile makeovers da diğer uzmanlıklarda da bir arada çalışmak gerekir. Bazen bir kalıcı makyaj uzmanı dudaktaki eğriliğin giderilmesinde yardımcı olabilir. Çünkü dudağın orta hattındaki eğrilik tüm yüz kriterlerine uygun yapılsa dahi kişinin dişlerinde eğrilik varmış gibi gösterebilir. Ya da çok incecik bir dudağa sahip bir kişide çok büyük gözüken diş yapısını ne kadar küçültseniz de örtmeyeceğinden gülümsemede dişler büyük gözükebilir. Bu nedenle diş yapımında paralel dudağa yapılacak dolgu ya da silikon gülüşü bütünleyebilir.

Dudak, diş yapımında oldukça büyük bir öneme sahiptir. İyi bir resim iyi bir çerçeve ile kendini gösterir. Bu nedenle dudağın gülümseme esnasında geçtiği hat ön santral dişlerin, diş etiyle birleştiği yerin hemen üzerinde olmalıdır. Sabancı çenesi diye bilinen alt çenenin üst çeneye oranla çok olduğu görüntüde estetik açından sakınca oluşturulur.

Diş restorasyonlarının yanı sıra çene ucuna da müdahale etmek gerekir. Yaşlı hastalarda (tam dişsiz) protez yapımında beklentinin yüzün toparlaması olduğunda yapılan total proteze ek olarak yanak kısımlarına da dolgu yapılması gerekebilir. Bu yanak kısımlarındaki mevcut sarkmanın adeta estetik bir ameliyat geçirmesini sağlayacak kadar toparlamasını sağlar.

Change Your Smile

Kitabında Dt. Ronald E. Goldsteini bu konuya geniş yer vermiştir. Hatta çalışmalarında estetik bir cerrahla birlikte dudak, damak yarıklarını bile tedavi etmiştir. Dudak, damak yarıkları kişinin gülümsemesinde oldukça olumsuz etkiye sahipken, Smile Makeover programından geçen bireylerin mutlu gülümsemelerine kitabında oldukça geniş yer vermiştir.

Ülkemizde bu konuda çalışan pek çok hekim vardır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir