Düğün öncesi diş bakımı
  • Blog
  • by Ezgi Dental Estetik Center
  • Mart 13, 2023
  • 53
  • 0

  Her geçen gün hastalarımızın bizden isteği “lütfen dişimin orijinal yapısına dokunmadan daha beyaz estetik gülümse” dir.

Artık insanlar yaş almasına rağmen yaşlanmamak istemektedirler, yani artık dişlerini uzun yıllar ağızda tutmak istemektedirler. Gençliğin ve sağlıklı olmanın bir göstergesidir. Bu neden ile dişlerin her yaşta kesilmeden gençleştirilebilmesi zaten rutin uygulamalardandır. Amaç dişlerin ağızda ömür boyu olması. Bu neden ile mümkün olduğu kadar diş dokularına dokunulmadan estetik görünüme kavuşmak istemektedirler.

Minimal invazive diş hekimliği; orijinal dokuya mümkün olduğu kadar korumaya yönelik uygulamadır.

Bu neden ile eğer estetik bir görünümden mustarip hastalarımız varsa onlara, diş dokularına dokunmadan estetik bir görünüme kavuşturmak için gelişen teknoloji ile çözümler üretmekteyiz. Bu çözümlerin en başında olan yöntem MİNİMAL İNVAZİVE yöntemlerdir ve bu yöntemler düğün öncesi kullanılabilir.

NEDİR MİNİMAL İNVAZİVE YÖNTEMLER?

  Yeni bir gülüş tasarımı isteyen kişiler için yapılacak fotoğraf analizi ve isteklerin belirlenmesinden sonra eğer istekler orijinal dişe dokunulmadan estetik çözümler olur ise bu yapılacak MOCK UP uygulamasından sonra belirlenebilir ve buna yönelik bir tedavi planlaması gerçekleştirilir.

Fotoğraflarla yapılan analizde özellikle dişlerin bir değerlendirilmesi yapılır. Bu değerlendirme sonucunda ihtiyaç belirlenir.

Hastamızın ihtiyacı nedir? Diş eti seviyesindeki uyumsuzluk mu, dişlerin birbiriyle konum olarak uyumsuzluğu mu, dişlerin rengi mi, şekli mi bütün bunlara bir karar verilir. Genellikle dişlerin birbiriyle uyumsuzluğu için ortodontik tedavi ve hatta gelişen teknoloji ile dijital ortodonti uygulaması yapılır.

Hizalama Tedavisi

  Dişlerin birbiriyle olan konumları düzeltilmesinde dijital ortodonti de denilen yöntemle yani ağızdan alınan üç boyutlu tarayıcılar ile ölçünün daha sonra gene dijital ortamda değerlendirilmesi ile de şeffaf plaklar üretilir ve şeffaf plaklar hastamızdaki çapraşıklığın boyutuna göre altı ila bir ay kadar kullanılır.

Diş Eti Düzenlemesi

  Diş eti seviyelerindeki uyumsuzluk yine minimal invazive yöntemler ile tedavi edilir. Özel lazer cihazları ile diş eti seviyeleri arasındaki uyumsuzluk diş eti manikürlü de denilen işlem ile düzenlenir. Diş eti seviyesi ayarlanması işlemi tek seansta yaklaşık 30 dakikada gerçekleşir yara yerinin iyileşme süresi bir haftadır. Tuzlu su ile yapılan gargaralar yara yerinin iyileşmesini çabuklaştırır. Ayrıca ozon terapi de diş eti iyileşmesine yardımcı olur.

Dişlerin Beyazlatılması

  Dişlerin beyazlatılmasında ofis tipi ya da ev tipi beyazlatma kullanılır. Hastalarımızın sigara, çay ve kahve kullanımına göre ofis tipi beyazlatma veya ev tipi beyazlatma yöntemi ile diş rengi artırılır yani açılır.

Genellikle Kliniğimizde beyazlatma işleminde daha etkin sonuç elde etmek için ev tipi ve ofis tipi beyazlatma beraber kullanılır bunun sonucunda 7-8 ton kadar diş rengi açılır. Beyazlatma işlemi dişlerde daha fresh bir görüntüye sebep olacağı için çoğu zaman diş eti seviyesinin düzenlenmesi hizalama tedavisi ve ardından beyazlatma ile istenilen görüntüye ulaşıldığı bilinir. Bu birçok hasta için yeterli bir sonuçtur. Bazı hastalarda diş eti seviyesinde düzenlemeye ek olarak kırık ve yıpranmış görüntü var ise bunlarında onarılması gerekir yani kompozitler ile bu bölgelerin onarılması düzeltilmesi gerekir.

Kompozit Dolgular (Bonding)

  Kompozit dolgular gruplar için daha estetik materyaller olarak üretilirler ve bu estetik materyaller oldukça şeffaf ve diş dokusuna birebir benzeyen görüntü ve yapıya sahiptirler. Bu nedenle dişlerin ucundaki küçük kırıklar ya da dişlerin arasındaki minik aralıkların kapatılmasında kompozit dolgular oldukça yardımcılardır. Minimal invazive yöntemlerin içerisinde en sık kullanılan yöntem kompozit dolgularla yapılan Bonding işlemidir. Bonding işlemi dişlerin son final görüntüsünü oluşmasında oldukça yardımcıdır. Şöyle düşünün, adeta bir hamurun eksik olan kısmına birebir adapte olarak yerleştirilmesi işlemidir. Burada küçücük dokunuşlar hastaların dişlerinde sihirli etkiler yaratabilirler.

Diş minesinin korunması adına minimal invazive yöntemler diş dokusunu da korur. Dişteki çapraşıklıkların düzeltilmesi aynı zamanda diş aralarında ileride görülecek çürükleri ve diş taşlarını da önlemiş olur diş eti seviyesinin ayarlanması kırık bir çatlak minenin onarılması dişin ömrünü de uzatan çözümlerdir. Size de düğünde bol bol gülümsemeler kazandırır.

Dt. Güzin Kırsaçlıoğlu

Yorum Ekleyin

Mail adresiniz kimse ile paylaşılmayacaktır

Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button+90 312 419 43 56