Dişler ve Vücudumuz

Bütünsel diş hekimliği vücudu bir bütün olarak inceleyerek , ağız ortamı ile tüm beden arasındaki iletişim ağı hakkında bize fikir verir.

Tıp ve diş hekimliği ile ilgili bilinen ilk çalışmaların yapıldığı Mısırlılar döneminden beri, diş hekimine verilen önem çok büyüktür.

Diş hekimine verilen bu önemi , o dönemde tıp ve diş hekiminin hiyeroglif yazısında ayr ayrı temsilinden bile anlamak mümkündür.

Eski dönemlerden beri ağız ortamının tüm hastalıklarla ve bedenimizin tümüyle ilgili fikir verdiği gerçeği , çok çeşitli kaynaklarda belirtilmiştir.

Buna göre “Ağız vücudun aynasıdır.”

Bu tanımda biz  diş hekimlerine  “teşhis koyan” sıfatını yüklemektedir.

Vücudu bir bütün olarak incelediğimizde,vücut içindeki sistemin birbiriyle arasındaki iletişim ağının ne kadar güçlü olduğunu görebiliriz.

Bu iletişim , vücudu bir ağ gibi saran bağ dokusu ve sinir sistemimiz sayesinde gerçekleşmektedir.

Bu bilgi, Çin Tıbbı’nda da , eski kadim bilgilerde de , akupunktur, refleksoloji gibi alanlarla da desteklenmektedir.

Bu bilgileri ağız  ortamı ve dişler ile ilgili düşünürsek, bedendeki her organın dişte de bir temsili vardır.

Örneğin, kişide ön keser dişlerde bir problem varsa , bu kişinin ürogenital sisteminde bir problem olabilir; veya bu kişinin  üst çenede küçük azı dişlerinde bir problem varsa akciğer –hattında bir problem olabilir.

Diş –organ bağlantları ile ilgili örneklere devaam edecek olursak;

Üst çenede molar dişlerdeki  sebepsiz (örn,çürük vs. yoksa) ağrı, kalple ilgili rahatsızlıkların nedeni olabilir.

Ağız kokusu , gastrointestinal sistem (mide-bağırsak) problemleri nedeniyle ve özellikle bağırsak florası bozukluğu nedeniyle olur.

Sonuç olarak, ağız ortamımız bize bedenimizle ilgili özellikle de organlarımızla ilgili fikir verir.

Bedenimizdeki bütünlüğün idamesi ile ilgili ,diş kayıplarını, diş çürüklerini, diş eti problemlerini minimuma,  hatta sıfıra indirmek adına düzenli diş hekimi kontrolü, bağırsak florasına uygun beslenme ve hekiminiz tarafından önerilen doğru takviyeler sayesinde  sağlıklı bir ağız ve sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz.

Unutmayalım ki, “Sağlık ağızda başlar.”

Hayata Gülümse…

Dt.Hatice Betül Saylar

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir