1)Doğru Diş Fırçalama;

Diş fırçalanması ve ağız bakımı diş sağlığımızın olmazsa olmazlarıdır.Bunu biliyoruz.Ama diş fırçalama alışkanlığının doğru yapılmadığı hatalı fırçalamanın yapıldığı ağızlarda ağız bakımından söz etmek mümkün değil bu nedenle diş fırçalama alışkanlığının doğru bir şekilde yapılması gerekir.

2)Doğru Beslenme;

Çikolata,abur cubuun diş sağlığımızı olumsuz etkilediğini hepimiz biliyoruz.Peki dişlerimizin sağlığını koruyan yiyecekleri biliyormuyuz.PEYNİR lazein içermesiyle ağız ve diş sağlığımızı bozan mikroorganizmalar üzerinde oldukça olumsuz etkiye sahiptir.YERFISTIĞI zengin fosfat içeriğiyle tükrük yapısını besler.YEŞİL ÇAY,ADAÇAYI antioksidan özellikleriyle tükrük yapısı ve diş eti sağlığını olumlu anlamda etkiler.

Çiçek,elma,kivi gibi yiyeceklerin ısırılarak yenmesi diş ve diş etlerinin sağlığı açısından da oldukça faydalıdırlar.

3)KORUYUCU DİŞ HEKİMLİĞİ HİZMETLERİNDEN FAYDALANMAK;

Dişler ilk ağızda yer aldıklarında oldukça derin oluk yapılarına sahipdirler.7-12 yaş arasında daimi dişlerin ağızda yer aldığı dönem çocukların ağız bakımlarını yapamadıkları fakat abur cuburunda en çok tüketildiği dönemdir.Daha yeni ağızda daimi olarak yerlerini almış azı dişlerinin bir çoğunun çürümesi bu döneme denk gelir.Bu nedenle gerek diş oluklarının kapatılması gerekse flor ygulamaları büyük azı dişlerinin korunması açısından oldukça faydalıdır.

4)Sert Cisimlerin Dişle Kırılmasına Engel Olmak;

Özellikle kabuklu kuruyemişler ön dişlerle tüketildiklerinde diş uçlarında aşınma hatta çatlamalara neden olurlar.Bu nedenle ön dişlerimizi dikkatli kullanmak özellikle sert kabuklu yiyecekleri kırmaktan uzak durmak gerekir.

5)Gece Plağı Kullanmak;

Geceleri yatarken istemsizce dişlerimizi sıkarız.Bu nedenle diş çiğneyici yüzeylerinde aşınmalar meydana gelir.Diş gıcırdatma alışkanlığı artık 18 yaş altı bireylerde gözüken istenmeyen bir alışkanlıktır.

Bu nedenle gece yatarken dişlerin birbirine gereksiz yere güç uygulamasını engellemek için gece plakları kullanılmalıdır.

6)Asitli Gıdalardan Uzak Durmak ve Asid Erozyonuna Karşı Özel Macunlar Kullanmak;

Asidin diş minelerinin üzerinde olumsuz etkisi vardır.Özellikle dişlerin dişetine bakan kısımlarında minenin ince olduğu bölgelerde asid aşınmaya neden olur.Bu nedenle asidli gıdalardan ve içeceklerden uzak durmak gerekir.Asidli gıdalarda ve içeceklerden uzak durulmadığında (Salatanın ve meyvenin bol tüketildiği) durumdada asid erozyonuna karşı macun kullanılabilir.

7)Reflü Gibi Mide Problemlerinin Önüne Geçmek;

Gece belirli saat sonrasında tüketilen gıdalar,aşırı alkol tüketimi gibi sorunlarda mide asidi ağıza gelerek reflü rahatsızlığının benzeri olarak zarar verir.Reflünün mide kaynaklı olarak gerçekleştiği durumda damide asidi ağza gelerek dişlerde aşınmalara kırılmalara neden olur.Bu nedenle REFLÜ problemi var ise mutlaka tedavi edilmeli,yüksek yastık kullanmak gibi önlemlere baş vurulmalıdır.

8)Diş Çapraşıklıklarının Tedavisinin Yapılması;

Dişlerde mevcut bulunan çapraşıklığın tedavisi hemen hemen her yaşta ortodontik tedavi ile düzeltilebilir.Diş çapraşıklığı tedavi edilmez ise dişlerin arasında taş ve çürük oluşumuna neden olur.

Özellikle 7-12 yaş arasında yapılan dişhekimi kontrolleri diş çapraşıklıklarının erken tespitini neden olur.Daha ileriki aşlardameydana gelen çapraşıklıklar ise ortadontik tedavi ile tabiî ki düzelirler.

9)Dişlerin Kapanış Kontrolü;

Dişler adeta birerçarkın dişlisi gibi birbirleriyle kenetlenirler.Bu kenetlenme esnasında bir dişin diğer dişelere oranla uzun olması sonucu dişler dişler birbirine fazla değer temas eder ve o dişlerde kalıcı hasarlar zaman içerisinde oluşur.Bu nedenle fazla temas içerisinde olan dişlerin kapanış kontrolleri yapılarak birbirilerine aşırı teması kesilebilir.

10)Ağız Kuruluğunun Önüne Geçmek;

Bir çok diş çürümesinin ve diş taşı oluşumunun nedeni Ağız Kuruluğudur.Ağız kuruluğununda birçok sebebi vardır.Bunları kısaca özetlemek gerekirse kullanılan ilaçların yan etkisi başta olmak üzere sistemil rahatsızlıklar(şeker v.b.),yeteri sıvı tüketilmemesi,burun tıkanıklıkları ve ağız solunumunu sayabiliriz.Bu nedenle başta ağız kuruluğuna neden olan etkenleri uzaklaştırmak ve ağız kuruluğunu giderici tükrük yapısını destekleyici jeller kullanmak gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir