Diş eti seviyesindeki düzensizlikler, dişler kadar gülümsemeyi etkiler. Gülümseme esnasında dişler kadar diş etleri de görünümde önemli rol oynar. Çok fazla görülmesi, hiç gözükmemesi veya düzensizliği, istenmeyen görüntü oluşturur. Bu nedenle bu dişler olduklarından daha kısa gözüküyorlar. Yani gülümsemede daha çoğunlukla yan küçük azı dişlerinin diş etleri gözüküyor. Bu da gülümsemede istenen bir durum değil. Diş etlerinin seviyesi ayarlanmadan ne yapılırsa yapılsın bu dişler kısa gözükecek.

Bu uyumsuzluğu gidermek için yaklaşık olarak 1-1.5 mm kadar diş etinden kesmemiz gerekecek.

Dişi saran diş eti iki kısımdan oluşur.

Diş Eti Yapısı

Yapışık Diş Eti: Bu kemiğe yapışık olan diş eti kısmıdır.

Serbest Diş Eti: Dişin boyun kısmında yer alan aynı tırnağımızın çıkış yerinde yer alan et gibi kemiğe yapışık olmayan diş etidir. Diş eti düzenlemesi bu kısımda yapılır. Bu işlem diş eti manikürü diye de adlandırılır.

Diş Eti Düzenlenmesi (Gingivektomi) Bize Ne Gibi Avantaj Sağlar?

  • Dişlerin dudak ile uyumuna yardımcı olur. Örneğin gülümseme esnasında sadece diş etlerinin gözüktüğü durumlar vardır.
  • Dişlerin diş eti seviyeleri arasında düzensizliğin olduğu durumda bir diş uzun, bir diş kısa duracaktır. Yani ne yaparsanız yapın dişler arasında tam bir uyum sağlamak mümkün değildir. Tam bir simetri sağlamak için mutlaka diş eti boylarının da uyumlu olması gerekir.
  • Tam yerinde yer almayan dişlerin formunu değiştirmek istediğimizde diş eti formlarını da değiştirmemiz gerekir. Örneğin; lateral diş eksikliğinde (yan kesici) köpek dişleri lateral dişin yerinde yer alır. Yan küçük azılarda (premolar) köpek dişinin yerinde yer alırlar. Premolar dişlerine köpek dişi formu vermek için diş eti seviyesini de ona göre ayarlamak gerekir.
  • Gülümseme esnasında premolar dişlerin diş eti seviyesi canın dişlerinden kısa olduğunda gülümseme esnasında köpek dişlerinin arkası karanlık diş yokmuş gibi gözükür. Diş eti seviyesi düzenlenerek yapılacak yeni restorasyon kişinin yüzün de daha pozitif bir gülümsemeyi sağlar. Dudakların tam anlamıyla desteklenerek daha uygun bir gülümseme sağlanır.

diseti-estetigi

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir