Ağız ve diş muayenesi esnasında çocuğunuza eşlik edebilirsiniz. Tedavi esnasında diş hekimine güven duygusu sağlamış sağlanmış çocuk, ebeveyni olmadan da diş tedavisini yaptırabilir.

Ama çocuğunuz sizi bırakmak istemiyor ise sessiz bir ziyaretçi olarak kalın ki, doktorunuz çocuğunuz üzerinde yeterli hâkimiyet kurabilsin.

Birden fazla gözlemci, birden fazla kişi çocuğa müdahale ederse karmaşık bir ortam ortaya çıkıp, güvenli ortam oluşturmakta diş hekimi zorlanacaktır, çocuğunuz da size her istediğini yaptırabiliyorsa bu ortamı çok güzel kullanır.

İlk Diş Hekimi Ziyaretinden Önce Çocuğuma Neler Söylemeliyim?

Çocuğunuz diş hekimini ziyaretinde bilmelidir ki, burası güvenli bir yer. Burada isteğinin dışında kendisine bir müdahale yapılmayacaktır. ’’Bu tedavilerin yapılması onun faydasına olacaktır.’’ Bunu çocuğunuz mutlaka bilmelidir. 5 yaş altı çocuklar masalsı şeylere inanırlar. Onlara bu konuda hikâyeler anlatabilirsiniz. Çocuğunuzu doktorun mikropları kovalayacak, o sırada dişlerin azıcık gıdıklanacak sonra ona çok güçlü olmanı sağlayacak sihirli bir dolgu yapacak gibilerinden telkinlerde bulunabilirsiniz.

İlk Ziyaret

İlk ziyaret daha önceden belirttiğimiz gibi haberli olmalıdır. Hekiminiz çocuğunuza, özel ayarlanmış saatte bakmalıdır. İlk muayenede ayna, sond yardımıyla muayene yapılır. Siz bu aletleri önceden çocuğunuza anlatabilirsiniz. Küçük bir ayna ile de dişlerini sayacak. Sond ucu sivri bir alettir. Çocuklar doktorun o aleti ağzına batıracağından korkarlar. Bunun asla olmayacağını ona anlatır, sonra bırakın doktorunuz muayenesini yapsın.

Bir Adım Daha İleri

Beslenme oldukça önemli bir konudur. Şekerlemeler ve çikolatalarla dolu bir ortamda çocuğunuzu bu yiyeceklerden uzak tutmak mümkün değildir. Diş dostu yiyecekler vardır. Bu konuda diş hekiminiz ya da yardımcısı sizi bilgilendirebilir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir