Eyvah Dişim Sızlıyor?

Yaz aylarında soğuk gıdaların tüketilmesiyle daha çok hisedilen diş sızlaması bazen bir çürük bazende diş erozyonunun sonucudur. Peki ne yapmak gerekir?

Geçer diye beklemek mi? yoksa hemen bir dişhekimine başvurmak mı?

Yazıyı okuyun buna hepberaber karar verelim.

Dişlerimizin içinde damar ve sinirlerin bulunduğu Pulpa dediğimiz bir boşluk vardır. Bunun üstünde dentin denilen daha delikli bir yapıya sahip tabaka bulunur. Bu tabakanın mikro delikli yapısının içine sinirler uzantı verir. Bu sinirler dişin sağlıklı olduğu durumlarda sıcak ve soğuk değişimlerine pek hassasiyet vermezler.Çünkü dentininde üzerinde bulunan mine ; zırh gibi pulpayı dış etkenlere karşı korur.Ne zaman ki minede bir hasar ortaya çıkar,ozaman soğuk hassasiyeti başlar.

Minede ne gibi harabiyetler olur bunu inceliyelim.

Diş Çürüğü:Dişin mikroorganizmalar tarafından istilası sonucunda diş çürümeye başlar. Bunun sonucunda mine dökülür ve dentin açığa çıkarak soğukdan sıcakdan etkilenir.Bazen kişinin dışarıdan kendinin de görebileceği çürükler olabilecegi gibi bazende diş ara yüzlerinde de çürükler görülür.Kişi çürüğü görmez sadece soğuk ve sıcak hassasiyeti hissedilir.

Mine Çatlağı:Bir travma nedeniyle olabilir yada diş gıcırdatma sıkma alışkanlığı sonucunda dişin minesinde oluşan çatlaklar dişde hassasiyete neden olur.Çok soğuk birşey yiyip ardından çok sıcak birşeyler içenlerde de mine çatlağı görülür.

Özel hassasiyet giderici macunlarla yada diş hekimince uygulanan hassasiyet gidericilerle tedavi olunur.

Asit Erozyonu:Hemen hemen kiliniğimize gelen hastaların üçde birinde asid erozyonu sonucu görülen hassasiyetlere raslamaktayız.Reflü çağımızın hastalığı .Düzensiz beslenme ve stres sonucu midenin asidinin ağıza gelmesi ,özellikle dişlerin minesinin az olduğu boyun bölgelerinde aşınmalara bunun sonucunda hassasiyetlere neden olmakdadır.

Bir çok kişi reflüsü olduğunun farkında bile değildir. Boğazında gıcıklanma,kurup öksürük dışında ,salata yerken ,limonlu yiyeceklere karşın hassasiyet sorunları vardır.Hassasiyetin tedavisi mümkündür. Tedavinin en önemli aşaması reflü tedavisidir. Hastaları buna ikna etmek her zaman kolay olmamaktadır. Çünkü reflüsü olduğunu kabul etmemektedirler. Fakat dişlerdeki aşınmalardanda son derece rahatsızlardır.Özellikle hastamız ne tarafına yatarsa aşınma yada erozyon o bölğesinde görülmektedir. Yani hastamız sağ tarafına yatıyor ise sag dişlerinde sol tarafına yatıyor ise sol tarafdaki dişlerinde aşınma ortaya çıkmaktadır.

Yüzü koyun yatan hastalarda ise ön dişlerinin kesici kenarlarında aşınma olur.

Geceleri yatarken kişinin ağzına özel apereyletri takmak ;bu apereylerin içine flour içerikli jel koymak durumu düzeltir.Hassasiyet giderici macunlarda tedaviye ek olarak kullanılmalıdır.

Colalı içeceklerin aşırı tüketimide dişlerde aşınmaya neden olur.Kola tüketiminin önüne geçilemedeği durumlarda:

  • Kola içiminin hemen ardından dişleri fırçalamak.
  • Karbonatlı su ile gargara yapmak.
  • Yada bol suyla dişlerin etrafından gececek şekilde ağzı çalkalamak.
  • Diş dostu sakız çiğnemek ,Bir nebze çözüm olabilir.

Diş Gıcırdatma veya Sıkma:Bu alışkanlıkların sonucunda da dişlerin diş etine bakan kısımlarında aşınmalar ortayaçıkar. Bu durumdada dişler hassasdır.

Hatalı Diş Fırçalama:Diş beyazlatmanın oldukça populer olduğu günümüzde diş macunlarında aşırı beyazlatıcı içermektedir.Bunlarla uzun süre diş fırçalamak hassasiyete neden olur.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir