Ozon Tedavisi
 • Blog
 • by Ezgi Dental Estetik Center
 • Haziran 19, 2022
 • 53
 • 0

Ozon denince akla gelen şey atmosferde cilt kanserine neden olan zararlı ışınlara karşı dünyayı koruyan tabaka gelir. Halbuki günümüzde birçok alanda ozon kullanılmaktadır. Son derece güvenilir olması nedeniyle ;

 •  Büyük şehirlerde su ve sodaları steril etmekte
 • Hava temizleme sistemlerinde
 • Yüzme havuzlarında
 • Meyve ,sebze, et , tavuk ve balığın saklama ve temizlenmesinde
 • Ve giderek yaygın olarak tıp camiasında kullanılmaktadır.

Tıp camiasında ozonun ilk kullanımı iyileştirmeyi hızlandırma özelliği nedeniyle başlamıştır.1900lü yıllarda ABD ve Avrupa ülkelerinde üzerinde pek çok araştırma yapıldı. Ozonun virüs, mantar ve bakteriler üzerinde öldürücü etkisinin faydaları tespit edilince diş hekimliğinde kullanımı da başladı.

Ozon Tedavisi

DİŞ TEDAVİSİNDE OZON KULLANIMI

Diş Çürüklerinin Tedavisinde

Ağız ortamında birçok bakteri vardır. Bu bakteriler dişlerin çiğneyici yüzeyindeki çukurcuklara ve yan ara yüzeylere yerleşerek diş çürüklerine , dişeti ceplerine yerleşerek diş taşlarına neden olurlar. Bakterilerin ağız ortamında yerleştikleri yerler sadece diş yüzeyleri olmadığını, kolayca dil ve yanak yüzeylerine tutunduklarını bilmekte fayda vardır. Her bireyin ağzında bakterilerin kolayca tutunduğu alanlar olmasına rağmen bakteriler arasında da doğal bir denge mevcuttur. Gün içerisinde yemek yenildiğinde ağızdaki ortam zaman zaman asidik ortama döner ki tükürük bunu dengeler. Diş yüzeyine tutunan mikroorganizma asidik ortamda diş çürütme faaliyetine başlayarak dişin üzerinde çukurcuklar oluşturur ve bu çukurcuklarda kolonileşirler. Bu kolonilerin içinde 450 farklı bakteri çeşidi karmaşık bir topluluk oluşturur. Diş fırçalama bu çukurların içine ulaşamaz ve çürüme süreci de hızlanarak devam eder. Bakteriler kendi boyutlarına göre küçük çukurcuk ve tüneller aça aça dişin içerisine doğru yayılım gösterirler.
Diş mine yapısını güçlendirmek için birçok araştırma yapılmıştır. Florlama ve fissür koruyucular bu konuda oldukça yol alınmasını sağlamıştır. Minenin içerisine ilerlemiş çürük faaliyetlerinde bu tedaviler yetersiz olur. Bu çürüklerde de mikroorganizma istilaları ile baş etmek için ozon tedavileri gündeme gelmiştir. Şöyle ki ozonun bakteriler üzerinde öldürücü etkisi başlangıç halindeki çürüklerin tedavisinde oldukça etkindir. Mikroorganizmanın özellikle kolonileşmesini engelleyerek, çürüğün ilerlemesi durdurulup, oluk koruyucularla da tedavileri mümkündür.

Diş Eti İltihaplarının Tedavisinde

Dişin çevresini çepeçevre saran diş eti dokusunun diş ile bağlantısında küçük cepçikler vardır. Bu ceplerin hem dişin kök kısmıyla hem de ağız yüzeyi ile ilişkisi vardır. Diş eti cebi mikroorganizmaların yerleşip kolonileşmesi için oldukça uygun ortamlardır. Diş plağı dediğimiz dişin diş eti ile arasında oluşan gıda artıklarının tükürükle birleşerek oluşturduğu yapışkan tortular mikroorganizmalar için oldukça cazip besin kaynaklarıdır. Mikroorganizmaların faaliyetleri ve yetersiz ağız bakımı diş taşı oluşumuna sebep olur. Diş taşlarının giderek büyümesi diş eti cebinin kemiğe doğru genişlemesine neden olur ki bu durum dişlerin etrafını saran kemik dokuyu da etkiler. Bu diş eti hastalığına da periodontitis diyoruz. Periodontitisin tedavisi o bölgedeki taşların temizlenmesiyle başlar. Ozon ise diş eti dokusunun mikroorganizma faaliyetlerini durdurmak için kullanılır. Ozonun yere iyileştirici ve bakteri öldürücü özelliği diş eti cebi dokularında oldukça etkindir.
Diş taşlarının oldukça fazla olduğu diş eti iltihaplarının tedavisi sonrasında ortaya çıkan hassasiyette de ozonun iyileştirici etkisi vardır.

İmplant, Periodontal, Çene Cerrahisi Sonrasında Yara İyileşmesinde

Daha önceden de ozonun yara iyileştirici özelliğinden bahsettik. İmplant tedavileri günümüzün rutin diş tedavileri arasındadır. Bu tedaviye talep arttıkça bu tip cerrahi işlem sonrası oluşabilecek ağrı ve ödemin de minimale inmesi her hastanın isteğidir. Bu isteğin gerçekleşmesinde ozonun faydaları vardır.

OZONUN AĞIZDA DİĞER KULLANIM ALANLARI

 

 •  Çatlak diş sendromunda kullanılır. Günümüzde birçok kişinin sorunudur. Dişlerde hiçbir sorun olmadığı halde özellikle yemek sonrasında gelişen hassasiyet oldukça rahatsız edicidir. Flour jeli ve ozonla tedavi edilebilir.
 • Ortodontik tedavi sonrasında braketler çıktığında görülen beyaz renkli demine alize alanların tedavisinde kullanılır.
 •  Aft, uçukların yara iyileşmesinde kullanılır.
 • Kök kanal tedavisinde kanal dezenfeksiyonunda kullanılır.
 • Protez vuruklarının iyileşmesinde. Protezin neden olduğu mantar enfeksiyonlarında kullanılır.
 •  Diş apse oluşumu tedavisinde kullanılır.
 •  Diş çekimi sonrası yara iyileşmesinde kullanılır.
 • Diş beyazlatma tedavilerinde beyazlatıcı jelin etkinliği artırmada kullanılır.

Yorum Ekleyin

Mail adresiniz kimse ile paylaşılmayacaktır

Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?