Bu yazının başlığını okuduğunuzda bile kalbiniz atmaya, karnınıza ağrılar girmeye başlıyorsa bu yazı tam size göre. Boğaz da sanki bir yumru varmış hissi veren; ama çürük bir dişin ya da eksik olan dişin oluşturduğu rahatsızlıkla günler geçirmenize neden olan DİŞ HEKİMİ KORKUSU aslında asılsız bir korku. Nasıl mı? Çünkü günümüz şartlarında bu korkunun olmasını gerektirmeyecek şekilde diş tedavileri yapılmaktadır. Dişhekimliğin de teknoloji çok gelişti.

Şimdi “ diş hekimi korkusunun” nedenlerini ve bu korkunun nasıl topluma yerleştiğini inceleyelim.

Korku Doğal Bir Duygudur:

İnsan doğasında korku duygusu vardır ve doğal bir dürtüdür. Korku, yaşamımızı sürdürebilmekte bizlere yardımcı olur. Eğer korkmasaydık, sürekli sürekli olarak sonu belli olmayan riskler alırdık. Bu nedenle güvenli bölgelerimiz vardır. Bedenimizin 50 cm ötesine kadar olan güvenli bölgemizdir.

Bu bölgemiz mahrem alanımızdır. Buradan içeriye sadece eşimiz,ebebeynimiz, çocuğumuz ve yakınlarımızın girmesi bizi rahatsız etmez. Bu nedenle asansöre bindiğimizde asansörün dibine yanaşıp aşağıya bakarız yani kendimizi kapatırız.

Diş hekimlerinin çalıştıkları alan ise işte bu 50 cm’nin içidir. Yani mahrem alanımıza girerler. Özellikle diş hekimi korkusu yoğun olan kişilere tavsiyem muayeneden önce hekiminizle yüzyüze sohbet etmeniz.

Çocuklara gelince… Onlarda henüz korku duygusunun oluşmadığı parklarda, bahçelerde rahat rahat köpeklere, kedilere saldırdıkları zaman diş hekimi korkuları yoktur. Onlara bu korkuyu “anne babaları ve duydukları kötü deneyimler”le edinirler.

Bu nedenle daha henüz diş hekimi ile tanışmamış çocuğunuza bu korkuyu yerleştirmemek için çocuğunuza diş hekimini sevdirin.

Yaşanılan Kötü Deneyimler:

Diş hekimi korkusunun yerleşmesine en büyük neden ise kötü bir deneyimdir. Küçükken geçirilmiş can acıtıcı bir diş hekimi veya ebeveyn ile gidilen bir diş hekimi ziyareti de ebeveynin yaşadığı kötü deneyimdir. Bazen de çocukken “dişçiye götürürüm” gibi tehditler bilinçaltımıza diş hekimi kötü bir şey, düşüncesi oluşturur. Bu tip hastalara telkinde bulunulsa bile bazen müdahale için “hipnoz, sedasyon “ gibi yöntemler kullanmak gerekebilir.

Diş Hekimi Korkunuzu Yenmek İçin Kendinize Yardımcı Olabilirsiniz

Korkunuz hakkında hekiminizle mutlaka konuşun. Neden korkuyorsunuz? İğneden mi aletlerden mi, bunu açık açık ifade edin. Bazen hastalar boğazına su kaçacağından bile korkabiliyorlar.

Konuşmanız sırasında probleminizin nedeni açığa çıkabilir ve çözüm yolu bulabilirsiniz.

Diş hekimine gitmeden önce stres noktanıza masaj yapın. Göğüs kemiğinizin tam ortasına işaret parmağınızla dairesel hareketle masaj yapın ya da elinizle yumruk yapıp halk arasında “döş” dediğimiz noktaya vurun.

Diafram Nefesi Alın: Korku halinde ciğerimizin üst kısmından hızlı hızlı ,kısa kısa nefes alırız. Bunun yerine diaframınızı bir balon gibi iyice doldurup, biraz bekleyip sonra nefesinizi tutun.. Tıpkı bebekler gibi bu nefes bizim hayatımızın başlangıcında aldığımız nefestir. Özellikle diş hekimi koltuğuna oturmadan önce bunu 5-6 dakika yapın. Dik durun.

Şifalı Bitkiler: Diş hekimine gitmeden önce papatya çayı, ıhlamur, tarçın, rezene gibi sakinleştirici bitki çaylarından bir karışım içebilirsiniz.

Kendinize olumlu telkinlerde bulunun. Ama bu telkinlerde asla olumsuzluk kullanmayın. Korkmayacağım, korkmayacağım dedikçe korkarsınız. Bu nedenle “her şey yolunda” “her şey kontrolümde” demek daha mantıklı olacaktır.

Bedeninizi ve zihninizi kontrol altına alabilirsiniz. Tıpkı yüzlerce iğnenin üzerine yatan hint fakiri gibi. Birçok zaman çarpma ve düşme ile çok daha fazla canımızın acıdığı oluyor. Bu nedenle korku yüzünden ertelenmiş diş tedavilerinden dolayı gece uyutmayan diş ağrıları çeken o kadar çok insan var ki. Anestezik solüsyonların dişi tamamen uyuşturup hiçbirşey hissetmeden yapılan diş tedavisinin sonucu birçok hastadan duyulan söz “bu muymuş?” olur. Bu nedenle diş tedavinizi daha dişlerinizde küçük çürükler varken hatta onlar oluşmadan koruyucularla başlayın.

Unutmayın, Türkiye’de diş hekimliği oldukça ileri ve her diş hekimi sizin canınızı yakmadan diş tedavinizi yapacak yetki ve yetenektedir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir