Bir kliniğe başvuran hastalar üzerinde yapılan araştırmada (Wilhem Zech);

 • % 85 daha beyaz diş
 • % 17 diş şekillerinin değiştirilmesi
 • % 10 diş yapısının uzunluğunun değiştirilmesini talep etmiştir. (American College Prostodont 2004)

Hastalarımıza estetik diş yapacağız ama onlara bu hizmeti sunarken hangi kriterleri kullanacağız? Diş hekimi için bu gerçekten çok ama çok önemli bir konudur. Eskiden erkek ve kadın dişleri hakkında birtakım analizler vardı. Dr. Antania Bello’ya göre artık bu analizler geçerliliğini yitirmektedir. Çünkü diş görüntülerine bakarak o kişinin cinsiyetini tespit etmenin pek de imkânı olmadığını artık anlıyoruz. Diş yapımı öncesinde kişinin yüzüne ve yüz dokularına bakmak önemlidir.

 • Diş eti dokuları nasıl?
 • Gülümserken çok görünüyor ya da hiç görünmüyor mu?
 • Dudak dokuları dudak kalın mı? İnce mi? Dudak kalınlığının standardı nedir?
 • İki göz bebeği arasındaki çizgi nereden geçiyor? Dişlerin ucundan gelen çizgi nereden geçiyor? Dişlerin ucundan geçen çizgiyle paralel mi?
 • Dişlerin uç kısımlarının kontak noktaları arasında yer alan küçük üçgencikler nasıl? Birbirleriyle uyumlu mu? Yüzün orta hattıyla dişlerin orta hattı uyumlu mu?
 • Dişlerin gösterilmesi istendiğinde dişler gözüküyor mu?

Kısacası yüz estetiği nasıl? Bütün bu analizlerin yapılması gerekir.

Güzellik Kavramı Nedir?

Hastanın ve hekimin, bu kavram üzerinde mutabık olması önemli olsa da, asıl önemli olan hastanın güzellik kavramının hekim tarafından anlaşılmasıdır. Kişide bir yere ait olma, standart olmayı getirmiş, estetik unsurlarını belirli kalıplara sokmuş olabilir.

Hâlbuki günümüzde çok güzel bir gülümseme estetiktir. Kişinin estetik kavramını anlamak ve değerlendirmek için;

 • Yaş Cinsiyet

gibi kriterlerle birlikte;

 • Sosyal konumunu
 • İktisadi durumunu
 • Psikolojik durumunu

da incelenmek gerekir. Hatta kimi zaman psikolojik durum bütün diğer değerlendirmelere baskın çıkabilir.

Geçmiş yüzyıllarda dişleri siyaha boyarlardı. Bu kişilerin bu kişilerin sosyal statülerini gösterirdi. Günümüzde ise artık beyaz hatta bembeyaz diş bir statü göstergesi oldu. Tabii ki bu gelişmelerde en önemlisi laminelerin bulunması oldu. 1927 yılında California’daki estetik kurulunun lamine veneerleri kullanılabilir tedavi yöntemleri içinde kabul etmesiyle beyaz ve düzgün dişler hayal olmaktan çıktı. Gülüş tasarımında en önemli kavram materyal, yani dişi hangi yöntemle tedavi edeceğimiz oldu.

Hekimin Artistik Becerisi ve Bakış Açısı

Güzelliğin ve estetiğin bir sınırı olduğu ve bir yerde ipin ucunun kaçırılmaması gerektiği herkesin farkında olduğu bir durumdur. Uygulamalarda ise hekimin artistik beceri ve bakış açısı anatomiye dayanır. Anatomiyi çok iyi bilmek uygun materyalin ve yöntemin seçiminde de önemlidir. Çünkü yapacağımız diş fonksiyon görecektir. Hekimin sanatla içi içe olması, rengi görmesi, algılaması, optik ilüzyonları kullanması açısından gereklidir.

Michelangelo’nun ‘’Sistine Şapeli’’ isimli tablosunda ışık ve gölge oyunlarını kullandığı gibi, dişlerin yapımında da bütün bu ilizyonlar kullanılır. Bu ışık ve gölge oyunlarını kullanabilmek için ağız içini çok iyi izlemek gerekir. Dişlerin şekline rengine iyi bakılmalıdır. Dişte konveks yapı söz konusuysa dişin şeklini ve kontak dokuyla ilişkisini görebiliriz. Dişin anatomisi önemlidir. Kişiler dişiyle ilgili pek çok özelliği görür ama pek çoğu da hekimin kendisine anlatmasıyla anlar. Bu nedenle kişinin algılaması güçlü olmalıdır, yani hekimi anlamalıdır.

Dişin Anatomisinin İncelenmesi

Yamamoto M. Miyashi Y. dişin görüntüsünün aslında optik bir ilüzyon olduğunu anlatmıştır.

Dişin rengi, translüsensisi, kalınlığı, şekli, konumu, bu ilüzyonu şekillendirir.

Nasıl yüze yapılan bir makyaj gözü iri ya da küçük gösterebiliyorsa dişte de bu kavram söz konusudur. Etraf dokuların özelliği dişin özelliğini belirler.

Cosmetic Countering

 • Dişin dış yüzeyinin şekilleri, yani gelişim çizgileri.
 • Enine boyuna çizgiler.
 • Konkav ve konvekslikler.

estetik-dis-hekimligi  estetik-dis-hekimligi

Anthropometry

Yüzün yaşla birlikte değişimi, yani yanak ve dudaklarda değişim.
Bazen burunda bile ortaya çıkan değişim, özellikle dişsiz hastalarda çok önemlidir. Eski orijinal yapıyı görmek gerekir. Düğün resimleri bu konuda oldukça rehberdir.
Dünyada genel olarak estetik diş hekimliği ve diğer branşlarla beraber çalışmak yüzde mevcut olan kaybı yerine koymakta oldukça yardımcıdır. Estetiğe bakarken kişiye bir bütün olarak bakmak gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir