Diş Dostu Beslenme Çantası
  • Blog
  • by Ezgi Dental Estetik Center
  • Eylül 12, 2022
  • 66
  • 0

Okulların açılmasıyla birlikte gündemimize yeni bir konu eklendi, “Okul çocuklarının beslenme alışkanlığı”.

Elbette ki kilo ve obezite çağımızın en önemli sağlık sorunu ama ağız sağlımızda bir o kadar önemli bir konu başlığıdır. Ağız sağlının oluşmasında beslenme alışkanlığı önemli bir rol oynar. Beslenme alışkanlığında yer alan karbonhidrat içerikli gıdalar, her tür şekerlemeler, tatlılar, bisküvi ve atıştırmalıklar diş çürümesine etkendir. Bütün bunların yanı sıra kola ve şekerli içecekler buna tatlandırılmış süt dâhil, diş sağlığını etkiler. Bu nedenle bu tip gıdaların okul saatinde tüketilmesi ardından diş fırçalama olasılığının olmadığı okullarda ciddi sorun oluşturmakta ve diş çürümesini tetiklemektedir.

Diş Dostu Beslenme Çantası

Bu yüzden okulda tüketilecek gıdalar “DİŞ DOSTU” yiyeceklerden oluşturulmalıdır. Bu diş dostu yiyecekleri sıralamak gerekir ise;

Peynir içerikli gıdalar: Peynir içerdiği kazein ile çürük önleyici niteliğe sahiptir. Örneğin; kaşarlı tost, peynirli sandviç vb.

Yer fıstığı: İçerdiği güçlü mineraller sayesinde diş ve tükürük yapısını kuvvetlendirir. Bu nedenle özellikle atıştırmalık olarak beslenme çantasında olmalıdır.

Elma: Artık birçok okul kantininde meyve satışının olduğunu bilmek oldukça mutluluk vericidir. Elma ısırılarak yenildiğinde hem dişleri temizler hem de diş etlerine masaj yapar. Bu nedenle öğün aralarında tüketilmesi oldukça faydalıdır.

Ayran ve Doğal Süt: Ayranın tok tutma özelliği vardır. Süt tatlandırıcısız faydalıdır. İçerisinde şekerli aromalar olduğunda dişi oldukça fazla çürütür.

Çikolata ve kola tüketiminin engellenemediği durumda bu tip tüketimin ardından mutlaka su ile ağız çalkalanmalıdır. “ÖĞÜN ARALARINDA ŞEKERSİZ ya da DİŞ DOSTU SAKIZ” çiğnemekte ağız ve diş sağlığımız için oldukça faydalıdır.

Yorum Ekleyin

Mail adresiniz kimse ile paylaşılmayacaktır

Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button+90 312 419 43 56