Dişlerin renklenmesi iki nedenle olur; dış etkenlerle, çay, kahve, sigara, kola vb şeylerin bol tüketimi dişlerin üzerinde renklenmeye neden olur.

İç etkenler; dişlerimiz daha öncede anlatıldığı gibi 3 tabakaya sahiptir. Pulpa, dentin, mine. Dentin tabakası opaktır. Bu opak tabaka yogun olduğundan dişin esas rengini verir. Dentin tabakasının renginin koyu olmasına neden olur. Ne yaparsam yapayım dişimin rengi sarı denilen sarılığın nedeni işte budur.

Nasıl bazı insanın beyaz tenli ya da esmerse dişinde rengi vardır. Bu fizyolojik sarılıktır. Zamanla yaşa bağlı olarak dentin tabakası kalınlaşır. Mine tabakasıda aşınarak incelir. Diş renği önceden beyaz isede yaşa bağlı olarak sararır. Bu da fizyolojik sarılıktır.

Dentin tabakasının normal dışı renk yansıttığı en sık raslanan renklenmeler Tetraniklin renklenmelerdir. Tetraniklin gurubu antibiotikler bir dönem çok kullanılırmış.

Süt dişlerinin altında daimi dişler vardır ve daimi dişler tam oluşumunu tamamlamadıkları zaman kullanılan Tetraniklin gurubu antibiotikler dentini mavimtırak bir renkden tutunda çok koyu sarı hatta kahveremgisi bir renge boyar dişarıdan parlatma ile asla açılmayan renklenme gercekten estetigi oldukca fazla bozar. En sık karsilasilan renklenmedir.

İçme sularında flour vardır. Bu flour miktarının belirli bir rakam üzerine cıktıgında flourozis dedigimizkahverengi renklenmelere neden olur. Flourozis ülkemizin Isparta yöresinde yaşayanlarda sık rastlanır.Bu bölgedeki suların flour fazlalıgı renklenmeye neden olur.

Bunun dışında bazı sistemik rahatsızlıklardada dişde renklenmelere rastlanır.

Bu Renklenmeler Nasıl Tedavi Edilir?

1.Parlatma ( Polutur)

Renklenme dıs etkenlerle olusmuş ise tip renklenmeleri parlatma pastaları ile parlatarak kolayca giderilir. Yalnız bu tip renklenmede kısıler marketlerde satılan kontrolsuz kullanılan parlatma tozlarından kullanmamalıdırlar. Bunların kontrolsuz sık sık kullanılması dıslerde asınmaya neden olur.

2. Dış-İç Etkenlerle Renklenmıs İse Ozaman Diş Rengini Açmak İçin Bleaching (Ağartma) İşlemi Yapılmalıdır.

Bleachıng iki türlü yapılır:

1.Home Bleaching( Ev Tipi )

 • Hastadan ölçü alınır. Hastanın ağzına uygun aperey hazırlanır. Bu apereye akşam yatarken apereye surulmesı ıcın beyazlatma jelı verılır.
 • 10-15 gunluk suresı vardır. (2-8 saat)
 • 1-2 yıl sonra pekıstırme gerekebılır.
 • 7-8 ton dısın rengını acar.

Uygulama esnasında çay kahve kola kesinlikle kullanılmamalıdır. Uygulamayı olumsuz etkiler.

2.Office Bleaching

Muayenehanede direkt dişin üzerine jel tatbik edilerek yapılan beyazlatmadır. Bu işlem esnasında Lazer halojen ve çeşitli dalga boylarında ışık kullanılabılır. Işık jeli aktıve etmek amaçlı kullanılır.

Muayenehanede hekim tarafından uygulanır. 45 dakıka ile 1 saat içinde 5-6 ton renk açılması olur. 3 gun uygulama sonrası çay, kahve, kola kullanılmamalıdır. Uygulamayı olumsuz etkiler.

Bu tip beyazlatma sistemlerine rağmen rengi açılmayan tetraziklerın ve flourazıs vakaları vardır. Ya da beyazlatmaya uygun olmayan ( disde kırık , çatlak ya da çok büyük dolgunun oldugu dişlerde ) her iki tip byazlatma sisteminide kullanmak sakıncalıdır. Bu renklerde o zaman yapılması gereken protetık yaklasımlardır.

Lazer ile Diş Beyazlatma

Günümüzde her bireyin sloganı’ Daha iyi bir görünüm’.Daha iyi bir görünüm derken bedensel anlamda görünüm. Bakımlı saçlar, bakımlı bir cilt ve bakımlı dişler.

Dişlerin bakımlı görünüme sahip olması için üzerinde lekelenmelerin olmaması , beyaz ve parlak görünüme sahip olması gerekiyor.Elbetteki diş eti sağlığının da yerinde olması gerekiyor ama bu ayrı bir konu.

Dişlerin koyu renkli gözükmesinin çeşitli sebepleri vardır.Kimisi doğuşdan sarıdır veya lekelidir.Eskiden bu durum kişinin kaderiydi.Ama günümüzde bir çok beyazlatma yöntemiyle sarı ve lekeli dişlerin çözümü mümkün.Bir çok beyazlatma yöntemi ve tekniği dişlerinizi daha beyaz bir görünüme kavuşturabilir.Bu yöntemler den birisi olan lazerle diş beyazlatma hakkında genel bilgileri bu makalemde size genel olarak anlatacağım

Diş Beyazlatma Yöntemleri Kimlere Uygulanır?

 1. Dişlerin rengi zamanla sararmış kişilere. Genç iken beyaz dişlere sahip olup zamanla dişleri sararan bireylere. Bu bireyler dişlerine çok özenseler dahi zaman içinde mine tabakasının incelip, dişin altındaki esas dişe rengini veren dentin tabakasının renginin barizleşmesi ile diş daha sarı gözükür.
 2. Bazı tip antibiyotiklerin 12 yaş altında kullanılmaması gerekir.Bu antibiyotikler tetrasiklin grubu antibiyotiklerdir.Dişlerde sarı hatta kahverengi renklenmelere sebep olurlar.Çok yoğun lekelenmeler olmadıkça beyazlatma ile giderilebilirler.
 3. Flororis dediğimiz dişin iç kısmında mevcut olan renklenmelerde.
 4. Doğuştan sarı dişlere sahip bireylerde.( Nasıl bazı insanın saç rengi siyah bazısının sarıdır.)Dişlerin de rengi kişiye özel olarak farklı olabilir. Özellikle beyaz tenli insanların dişleri daha sarı gözükür.
 5. Estetik bir diş uygulaması yapılırken restorasyonun renginin beyaz olması istendiğinde alt dişlerin renklerinin de açılması gerekir.
 6. Kanal tedavisi veya travma sonucunda zedelenmiş dişler morararak renk değiştirirler, bu tip dişlerde uygulanır.
 7. Dişler gelişimlerini ağız içinde daha tamamlanmadan geçirilen ateşli hastalıklar sonucunda sararır ve renk değiştirirler.Bu tip bireylerin dişlerin de

Beyazlatma Kimlere Yapılmaz?

 • 18 yaş altı bireylere
 • Hamile bireylere
 • Çay ve sigarayı çok yoğun tüketen ve tedavi esnasında bunların kullanımını kısıtlayamayanlar da
 • Kullanılan solüsyona alerjisi olanlarda
 • Dişlerde çatlak ,kırık, ve dişeti çekilmesi sonucu kök yüzeylerinin açığa çıktığı durumlarda.
 • Dişte porselen ve kompozite tarzında restorasyon olanlarda.

Beyazlatma Nasıl Uygulanır?

Öncelikle diş yapısının ve kişinin bu tedaviye uygun olup olmadığı değerlendirilir.Uygun bireylerde mutlaka resim alınır.Diş renginin ilk hali kaydedilir.Eğer kişinin dişindeki renklenme koyu ve inatçıysa ev tipi beyazlatma yapılmalıdır.

Lazer ile beyazlatma yapılmadan önce;

 • Dişler flour içermeyen bir macunla fırçalanmalıdır.(Kişi seansa gelmeden önce)
 • Dişler pomza ile temizlenir.(Beyazlatma seansının başlangıcın da)
 • Dişetleri ve dudaklar özel koruyucularla koruma altına alınır.
 • Dişlere beyazlatıcılı jel-toz sürülerek her bölge 30 sn lik ışınlamalara tabi tutulur. Bu ışınlama süresi her diş için kullanılan cihaza ve jele göre değişir..
 • Koruyucu jel ve koruyucu bariyerler uzaklaştırılarak seans tamamlanır. İhtiyaç duyulursa ev tipi beyazlatmaya devam edilir.
 • Ev tipi beyazlatmaya devam edilMEYECEK ise 24 saat içinde bireyin çay , kahve ,sigara gibi dişin renklenmesine neden olabilecek içecek ve yiyeceklerden mutlaka uzak durmak gerekir.

Lazerlerle Diş Beyazlatmanın Ömrü Ne Kadardır?

Bu süre kişiden kişiye değişmektedir. Genel olarak 2- 3 yıl sürelidir.Bu süre zarfında kullanılan çay , kahve miktarı ve ağız bakımı çok önemlidir.Çay kahve tüketimine dikkat edilip, ağız bakımı iyi yapılır ise bu süre uzayabilir.Tersi durumda da süre kısalır.

Diş beyazlatıcılı yan ürünler doktor tavsiyesi ile kullanılırsa bu süre uzar.

Soru ve Cevaplar

Lazerle Beyazlatma Dişe Zarar Verirmi?

Tüm beyazlatma yöntemlerin de olduğu gibi uygun endikasyon konulur ve kişiye özel zaman ve ilaç ayarlamaları yapılır ise dişe herhangi bir zararı yoktur.

Tüm Kurallara Uyulmasına Rağmen Dişim Beyazlatıldığı Seansın Sonunda Bir Gün Sızladı Normalmidir?/

Tüm beyazlatma yöntemlerinin sonunda dişlerimizde kısa süreli bir hassasiyet olması oldukça normaldir. Hassasiyet giderici macunlar hassasiyetinizin azalmasında yardımcı olacaktır. Hiç endişe etmeyin 24 saatte hassasiyetiniz tamamen geçecektir.

Beyazlatma Tamamlandığında Ne Kadar Süre Sonra Çay, Kahve Gibi Boyayıcak Şeyler Kullanabilirim?

Beyazlatma işlemini tamamlandıktan sonra beyazlatma 24 saat daha devam eder.Bu nedenle bu süre zarfında kesinlikle çay ,kahve gibi boyayıcı ajanlar kullanılmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir