diş aşınması
  • 806
  • 0

Dişler zamanla kullanıma bağlı olarak aşınırlar. Özellikle dişlerin çiğneyici kısımlarında ve ön dişlerin  daha bakan kısımlarında aşınmalar çok olur.
Dişler aşındığı zaman yontulmuş, kırılmış, rengi bozulmuş ve normalinden daha küçük görüntüye sahip olmaktadırlar.
Bazen buradaki sorun sadece estetiktir, bazen de soğuk sıcak hassasiyetine neden olmaktadır. Dişler görüntü olarak aşınmış görünümü ile hastalar açısından estetik anlamda rahatsızlık verdiğinde üst ön dişler altı veya sekiz kaplama yapılarak düzeltilebilirler.
Kaplama öncesinde diş aşınma tedavilerinde en sıklıkla kullanılan yöntem BONDİNG yöntemidir.

Bonding Yöntemi Nedir? 

Dişte herhangi bir aşındırma yapmadan orijinal dişin üzerine, aşınmış kısmına kompozit dediğimiz malzemenin yerleştirilip, şekillendirilip, parlatılması işlemidir.  Diş bu işlemle yeni bir görünüme, daha fresh bir görünüme kavuşur.
Diş aşınma problemlerinde daha estetik bir görünüm sağlamak ve yüzde gülüş tasarımı yapmak adına porselen lamina uygulaması yapılabilir.

Porselen Lamina Uygulaması

Günümüz teknolojisinde artık orjinal dişe hemen hemen hiç dokunmadan yeni bir mine yapısı oluşturmak mümkündür.
Aşımının çok ileri düzeyde olduğu durumlarda arka dişlerin de çimenci kısımlarına eklemieyapılması gerekir. Bu işlem de direk ön dişlerde olduğu gibi ilk yöntem Bonding yöntemidir.

Diş Aşınmasının Nedenleri Nelerdir?

Diş aşınma tedavilerinde; en önemli unsur diş aşınma nedeninin ortadan kaldırılmasıdır. Diş aşınma sebebi genellikle diş gıcırdatılmasıdır. Bunun nedenle diş aşınmasını yeniden önlenmesi maksadıyla ile mutlaka kişiye bir gece plağı verilmelidir.
Diş aşınmalarının bir diğer nedeni de aşırı derecede asidik gıda ve içecek tüketimidir.
Şayet kişi de bu tür davranışlar var ise mutlaka yiyecek ve içeceklerin tüketimi de denetlenmelidir.
Reflü gibi ağıza asidin gelmesi gibi problemlerde diş aşınmasının nedenleri arasındadır. Bu neden ile kişi genel sağlığını da aşınma açısından değerlendirmelidir.

👉🏽 Site içeriğinde bulunan bilgiler web sitemizi ziyaret edenleri bilgilendirmek içindir. Bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı konması yerine geçmez.

Yorum Ekleyin

Mail adresiniz kimse ile paylaşılmayacaktır

Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button+90 312 419 43 56