cad cam
  • 1
  • 0

Cad-Cam Teknolojileri

Cad Cam dediğimiz dijital diş hekimliği uygulamaları bilgisayar destekli tasarım (Computer Aided Design) ve bilgisayar destekli üretim (Computer Aided Manufacturing) anlamına gelmektedir.

Bilgisayara entegre ağız içi bir kamera sayesinde dişlerden 3 boyutlu bir görüntü alınır. Klasik ölçü yöntemlerinde görülebilmesi çok zor ve çok ince detaylar bu tarayıcı ile birkaç dakika içerisinde kaydedilebilmektedir. Alınan görüntü bilgisayar ortamına aktarılır ve tasarım aşamasına geçilir. Yapılması planlanan restorasyonun formu, boyutu, çevre dokularla ilişkisi kısacası tüm özellikleri belirlenir. Yazılım üzerinde son kontroller yapıldıktan sonra bilgisayar destekli üretim aşamasına geçilir. Renk ve materyal seçiminin ardından uygun bloktan kazıma yapılır. Aynı gün içerisinde kazınarak üretilen restorasyon hasta ağzına takılmaya hazırdır ağızda gerekli kontroller yapıldıktan sona tedavi tamamlanmış olur.

CAD/CAM sistemleri ile her türlü restoratif ve protetik diş tedavisi yapılabilmektedir. Estetik diş hekimliğinde sık uygulanan  porselen laminalar, zirkonyum kaplamalar, ful seramik kuron ve özellikle sağlıklı diş dokusunun çok az kaldığı vakalarda yapılan porselen inley-onley dolgular, endokronlar cad cam sayesinde en kısa süre de ve maksimum hassasiyetle üretilebilir.

En büyük avantajı çok hassas bir çalışma imkanı sunmasıdır. Alınan görüntünün detayı ve restorasyonun diş ile uyumunun çok yüksek olmasını sağlar.  Hata payının en aza indirgendiği en güncel tedavi yöntemidir. Oldukça hızlı hazırlanan restorasyonlar seans sayısını ve süresini kısaltarak hastaya ve hekime müthiş kolaylık sağlamaktadır. Kişi aynı gün içerisinde dişine kavuşabilir. Klasik ölçü yöntemlerinde karşılaşılan bulantı refleksi gibi sorunlar ortadan kalkmıştır. hasta konforu ön plandadır.

Çok sayıdaki blok seçeneği en doğal ve en uygun materyal seçimine imkan verir. Laboratuvara el değmeden data aktarımı yapılması daha hijyenik bir çalışma imkanı vermektedir. Tüm kayıtların ve tasarımın tamamen bir yazılım üzerinde gerçekleşmesi, datanın dijital ortamda saklanabilmesi, insan faktörüne bağlı hata olasılığının en aza indirmesi diğer avantajlardır.

👉🏽 Site içeriğinde bulunan bilgiler web sitemizi ziyaret edenleri bilgilendirmek içindir. Bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı konması yerine geçmez.

Yorum Ekleyin

Mail adresiniz kimse ile paylaşılmayacaktır

Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button+90 312 419 43 56