bütünsel yüz estetiği
  • 1
  • 0

Yüz Değiştiren Diş Hekimliği

Yüz değiştiren diş hekimliği, facelift dentistry , kozmetik diş hekimliği ve porselen kaplamaların ötesine geçen kapsamlı bir estetik dönüşümdür. Bu yöntemle çene hattı ve yüzün tamamında bir iyileşme gerçekleşmektedir.

İnsanlar yaş almalarına rağmen yaşlanmak istememektedirler. Yüz yapısını destekleyen en önemli organlardan birisi de dişlerdir. Dişler çeneye destek olurken aynı zamanda çeneyi çevreleyen dudak yanak bu kısımlara da destek olur adeta onlar için birer taşıyıcı kolon vazifesi görürler.

Facelift Dentistry Nedir?

Hastalarının çoğunun  yüz germe yaptırmayı düşünmesinin nedeni çene ve gıdık bölgesindeki erken yaşlanmadır. Ameliyatsız  yüz germe olarakta tabir  edilen FACELIFT DENTISTRY uygulamaları çenenin pozisyonunu yeniden düzenleyerek, yüz şeklinin yeniden koordine edilmesini amaçlar.

Çene pozisyonunun yeniden düzenlenmesi yüzü kaldırır. Yüzün yumuşak dokuları, yeni çene pozisyonuna ve dişlerin boyutlarının şekillerinin ve açılarının  iyileştirilmesinde  yüze destek olur. Bu yöntemle dudak desteğini sağlayan dişler dudak köşelerindeki kırışıklıkların da iyileştirmesine destek olur. Horlamaya neden olan ağız içinin daralması durumu da dişlere yapılan eklemeyle ortadan kalkar.

Yani bu tedavi yönteminde amaç iskelet sisteminin bir parçası olan dişlerdeki aşınmayı deformasyonu ve pozisyon değişikliklerini düzelterek çenenin ideal konumuna getirilmesi ve tekrardan yüze destek olmasını sağlamaktır.

İdeal iskelet pozisyonuna gelen diş ve çene, destek olduğu yumuşak dokuda da otomatik iyileşme sağlar. Bu da erken yaşlanma ve yüz çökmesini  önleyerek bu bölgede meydana gelmiş sarkmalarda da adeta yüz germe işlemini  yaparak;  ameliyatsız bu germe işlemini gerçekleştirir.

Facelift Dentistry’nin Sağlığa Faydası Nedir?

Bu tedavinin uygulandığı hastalar genel olarak dişlerdeki değişiminin yüzde adeta pilates etkisi yarattığını yani bu kişiler  yüz kasları daha zinde daha sağlıklı hissettiklerini söylerler. Ayrıca sabahleyin daha zinde kalktıklarını, daha rahat uyuyabildiklerini ve nefes aldıklarını da belirtirler. Çene ekleminde sıkıntı olan hastalarda dişlerin boyutlarının düzelmesiyle çene ekleminde de bir iyileşme söz konusu olabilmektedir. Baş ve boyun ağrılarında da Belirgin bir azalmadan söz etmektedirler. Ayrıca diş gıcırdatması yoğun olan insanlar dişlerin yeniden orijinal boyutlarına geldiğinde gıcırdatmadan da kurtulduklarını söylemektedirler.

Genellikle zaten diş aşınmasından muzdarip olan hastaların çoğunluğu dil ısırma sorunundan bahsetmektedir. Çünkü dişler aşındığında dil ağız içerisine sığamayıp, kişi zaman zaman dilini, hatta yanağını ısırabilmektedir. Tedavi sonrasında genişleyen ağız içinin dile de rahat hareket etme alanı sağlamasıyla bu şikayetleri tamamen ortadan kalkmaktadır. Hastaların çoğunluğu bu tedavi sonrasında ”çenem olması gerektiği yerde gibi geliyor” diye geri bildirimde bulunmaktadırlar.

Bütünsel estetiğinde amaç yüzün şeklini,  yüzün profilini ve çene pozisyonunun iyileştirilmesidir. Şayet kişinin çene yapısında baştan beri  bir bozukluk var ise dişlerin birbiriyle olan temasının düzeltilmesi gerekmektedir. Burada öncelikle ortodontik tedavi önerilir. Dişlerin çok aşındığı ve tamamen canlılıklarını ve yapılarını kaybettikleri durumlarda artık porselen kaplamalar ve kozmetik diş hekimliği uygulamaları gerekmektedir.

Facelift Dentistry Uygulaması Nasıl Yapılır?

Değerlendirme

Bu uygulamanın yapılacağı kişiye  ilk önce tedavi ve tedavinin nasıl olacağı ile ilgili bir bilgilendirme yapılmaktadır. Kişinin bu tedaviye ihtiyacı olduğunu ya da bu tedaviye uygun olup olmadığını bir şekilde anlaması gerekir çünkü mevcut olan sıkıntı bazen yemek yememe, bazen dişlerinde soğuk-sıcak hassasiyeti, bazen de dil ısırma ya da yanak ısırma olabilir. Bazen hasta kendindeki problemin nedenini bile bilmemektedir. ‘Dişlerim eskisi gibi değil, çok aşındı ve bu nedenle salata yemiyorum. Soğuk bir şey yemek ve sıcak bir şeyi çiğnemek adeta benim için  ızdırap’  diyebilir. Yani önemli konu teşhisin konulmasında kişinin şikayetlerinin dinlenip değerlendirilmesidir. Bu ön görüşmeden sonra analiz kısmına geçilir.

Fotoğraflar alınır, fotoğraflar alındıktan sonra analizler yapılır.

  • Yüzün şekli ve yüzdeki oranlar incelenir. Burada esas olan, burun ucuyla çene ucu arasındaki mesafenin burun ucuyla gözbebekleri arasındaki mesafe ile karşılaştırılmasıdır.
  • Yüzdeki çizgiler değerlendirilir. özellikle dudak köşesindeki ve burun yanındaki çizgilerin belirgin olup olmadığına bakılır.
  • Aynı zamanda dişlerdeki aşınmalar var mı yok mu diş boyutları ve dişlerin birbiriyle ilişkisi  değerlendirilir.

Röntgenlerin alınıp değerlendirilmesi

Gerek üç boyutlu tomografi gerek tek tek alınacak periapikaller ve komple çene filmi, yani panoramik film de amaç, yeniden yapılandırılacak dişlerin köklerinin de değerlendirilmesidir. Dişlere yapılmış dolgular, kanal tedavileri, hem lezyon hem de çürük açısından tek tek değerlendirilir çünkü mevcuttaki köklerin üzerinden eğer bir planlama yapacaksak o köklerin sağlamlığı bizim için çok önemlidir.

Ölçüm Aşaması

Ölçüm aşamasında iki yöntem kullanılır:

  1. Alt üst ölçüler alınır ve alçı model elde edilir
  2. 3 boyutlu tarayıcılar ile alt üst çene ve alt üst çenenin birbiri ile olan ilişkisi tespit edilir. Aşınmaların miktarı ve kapanışlar burada tek tek değerlendirilir.
  3. Mevcut kapanış kayıtlarını almak yani şu anda mevcut dişlerin nasıl kapandığının kayıtlarının alınması gerekir. Bu esnada aşınmanın ya da kapanış probleminin nedeni ve hastada yarattığı rahatsızlıklar mutlaka tek tek sorgulanmalıdır. Bu sorgulama hem model üzerinde hem röntgende hem de tarama sonuçlarına göre tek tek yapılmaktadır.

Wax-Up ve Mock-Up Uygulaması

Yeni bir diş yapılacak ve yeni bir çene yapısı dizayn edilecekse, mutlaka öncesinde hastamıza bunun nasıl olacağını aktarmamız gerekir. Yani birebir orijinaline yakın dişlerdeki değişimin hastaya gösterilmesi gerekmektedir. Mock up, yapılacak yeni dişin bir ön provasıdır. Hastalarımız rahatlıkla yüzlerinde yeni görüntüyü görüp bunun üzerinde fikir edine bilirler.

Tedavinin Uygulanması

Tedavinin yapılması ve süresi genellikle yapılacak tedaviye ve kullanılacak yönteme göre değişir. Bazen kompozitlerle yapılacak yükseltmeler bir gün içerisinde tamamı yapılıp bitirilir, bazen de bu uygulama zamanı , implant tedavisinin de beraberinde olduğu tedavilerde, implant tedavisinin süresi ile uyumlu olur.

Tedavi Sonrasında Karşılaşılacak Sorunlar Nelerdir?

Yeni bir çiğneyici yüzeye  kavuşan dişlerle çiğnemeye adaptasyon biraz zaman alır. Bu kişiden kişiye değişen bir süreçtir. İki haftayla dört hafta arasında çiğneme adaptasyonu gerçekleşir. Yüz kaslarında zaman zaman ağrılar oluşabilir, bununda sebebi de çiğneyici yüzeylerin değişmesiyle oluşacak pilates etkisinin en başta kaslarda bir hamlamaya neden olmasıdır. Yüz kaslarının adaptasyonu için yüz yogası  ya da fizik tedavi önerilebilir. Sıcak havlu uygulaması ile kas gevşetme hareketleri de hastalarımıza önerilir. Yüz için geliştirilmiş masaj kalemleri de özellikle sertleşmiş ve açılması zor olan kaslarda oldukça etkindir.

Yeni Yüz  Görüntüme Nasıl Adapte Olabilirim?

Mümkün olduğu kadar masaj yapmak, mümkün olduğu kadar yüz kaslarını hareket ettirecek hareketler yapmak, yeni yüz görüntüsüne adaptasyonu sağlar. Yüzde ortaya çıkacak değişim her zaman pozitif bir değişimdir. Ameliyatsız yüz  germe işlemi olan bu tedaviyle gerçekleştirilen değişim gün geçtikçe artarak etkisini gösterir, yani gençleşme kırışıklıkların açılması, gıdı bölgesinin toparlaması, dudakların yeniden olgunlaşması günbegün artarak kendini gösterir.

Kontrollerde Nelere Bakılır?

Gece plağı mutlaka hastalara verilir, çünkü başlangıçta vücut tekrardan eski kapanışına kavuşmak için, yapılan restorasyonları kırmaya yönelik gıcırdatma hareketi ortaya çıkarabilir. Bu nedenle gece plağı kullanımı özellikle ilk iki ay önerilir. Gece plağının uzun dönemde kullanımı da hem restorasyonların devamlılığını hem de tedavinin kalıcılığı için gerekir.

Altı ayda bir yapılan kontrollerde hem röntgenler ile alttaki dişler hem de diş ve diş etlerinin kontrolleri yapılır, yani rutin ağız kontrolünün aynısı tarzında kontroller devam eder.

Site içeriğinde bulunan bilgiler web sitemizi ziyaret edenleri bilgilendirmek içindir. Bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı konması yerine geçmez.

 

Yorum Ekleyin

Mail adresiniz kimse ile paylaşılmayacaktır

Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button+90 312 419 43 56