asidik yiyecek ve içecekler
  • Blog
  • by Ezgi Dental Estetik Center
  • Kasım 11, 2022
  • 355
  • 0

Birçok insan dişte hasar veren yiyecek ve içeceğin mutlaka şeker içerdiğini düşünür. Halbuki pek çok yiyecek ve içecek şeker içermemesine rağmen dişlerimiz için zararlıdır.

DİŞLERİNİZE ZARAR VEREN ŞEKER İÇERMEYEN İÇECEKLER NELERDİR?

Sağlıklı içecek tüketmek anlamında içeriğinde şeker içermemesine rağmen dişlerine zarar veren asidik içecekler tüketen yüzlerce insan vardır. Bu kişiler iyi niyetli olarak sağlıklı beslendiklerine inanırlar. Üstelik bu kişiler sağlıklı beslenmenin yanı sıra dişleri için de gereken sağlıklı bakımlarını da yapmaktadırlar. Dişlerini muntazam fırçalamakta, diş ipi kullanmaktadırlar ama dişlerindeki aşınma ve problem ile de karşı karşıya kaldıklarında adeta şok geçirmektedirler. Çünkü asidik içeceklerin tüketimi ile dişlerin minelerinde geri dönülmeyen aşınmalar ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Üstelik bunu bir diş hekimi muayenesinde röntgen çekimi ve kapsamlı muayene sonucu gördüklerinde adeta şok geçiriyorlar.

Asidik içeceklerin oluşturduğu aşınma alanlarına ek diş araları da olunca buna bazen çürükte eşlik etmekte. İşte böyle bir problem ile baş başa kalınca çözümün bir parçası tüketilen asidik içecekten uzak durmaktır. Bunların başında şekersiz Cola, soda ve hatta içine limon atılmış soda gelmektedir.

TATLI YEMEMEYE RAĞMEN DİŞLERİN AŞINMA VE ÇÜRÜMESİ NEDEN OLUR?

Pek çok insan dişlerin çürüme ve aşınma sebebinin diyet olduğunu bilmektedir. Burada birinci suçlu şekerdir. Ama bu blog yazımızda anlattığımız gibi şekerin ötesindeki tehlikenin birçok insan farkında değildi. Üstelik diş çürümesi söz konusu olduğunda tek beslenme sorunu şeker değildir.

Çoğumuz şekerin ağızda çürüğe neden olan bakterileri beslediğini bilsek de çoğumuz diğer gıdaların tüketimi sonrasında asidik artıkları bilmemektedir. Diyet asitleri süt, et, tahıl tüketimi sonrasında da ağızda oluşabilmektedir.

Vücudumuzun iyi bir şekilde çalışması için asite ihtiyaç vardır. Ancak birçok şey gibi bu oran yükseldiğinde ağızdaki ortam asidik olmaktadır.

AĞIZDAKİ PH ORANI NE OLMALIDIR?

Ortaokul ve fen derslerinde PH ölçeğini öğrendiğimizi hatırlayalım. Bu oran PH 7.0 altında ise asit oranı yüksektir, 7.0 üstünde ise bazik ortam vardır. Dişler için ideal ortamın araştırmalar 4.0 ın üzerinde bir PH’ın en iyisi olduğunu söylüyor.

Bütünsel Diş Hekimliği

EN ZARARLI DİYET ASİTLERİ NELERDİR?

1.meyve suları

2.spor içecekleri

3.gazlı içecekler, soda

4.kahve, çay, alkol

5.et ve peynir asitli yiyeceklerdir.

Asitli içecekleri sağlıklı yaşam için tüketirken miktarları da önemlidir. Günde 2-3 kez tüketimi geçtiğinde masum görünen bu sağlıklı içecekler diyet asidini tetikliyor. Çünkü normalde tükürükteki mineraller bu asidik ortamı tamponlamaktadır. Ama bu tamponlama mümkün olmamaktadır.

DİŞLERİ ASİTTEN NASIL KORURUZ?

Diyetle şeker ve asitleri tartışırken diş ve ağız hijyeninin önemini de vurgulamak gerekiyor.

DAHA FAZLA SU TÜKETİMİ

İçtiğimiz asitli içecekten ve şekerli gıda tüketiminden sonra özellikle ağzı çalkalayarak su tüketmek gerekiyor. Su tüketim ihtiyacını soda ve mineralli sular yerine saf su ile gidermekte sorunun çözümünde etkindir. Bunu da kademeli ve birkaç günde yapmak gerekiyor. Asitli ve şekerli içeceklerin tüketimini gün boyuna yaymakta zararı arttırmaktadır.

Dişin aside maruz kalma süresini kısaltabiliriz. Böylece diyet ve şekersiz içeceklerin masum olmadığını bilerek tüketelim. Gazlı içecekler ve şekersiz spor içecekleri de bu gruptadır.

Spor içecekleri karbonhidrat içermemelerine rağmen ürünü tatlandıran koruyan asitler içerir. İçeceğe taze ve gazlı tadını veren kombinasyonda oldukça asidiktir. Bu tip asidik yiyeceklerden ve içeceklerden sonra ağızın tamponlama mekanizması çalışır. Tükürükteki mineraller bu tamponlamayı yapabilmektedir. Bu esnada sakız çiğnemek ve su içmek bu mekanizmaya destek olur.

ASİT EROZYONUNU ÖNLEMEDE ÖZEL MACUNLAR VAR MIDIR?

Asit erozyonunu önlemede özel macunların kullanımı oldukça önemlidir. Dengeleyici olmaktadır.

Dt. Güzin Kırsaçlıoğlu

Yorum Ekleyin

Mail adresiniz kimse ile paylaşılmayacaktır

Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button+90 312 419 43 56