Aft Nasıl Geçer? 

Bu dönem biraz stresli bir dönem. Ama geçecek. Herkeste bir korku var.
Acaba hasta olurmuyum. Bana, aileme Corona bulaşırmı? 
Stresinizi anlıyoruz. Ama bu dönemde stresin neden olduğu aftlar ile uğraşmanızıda istemiyoruz. Çünkü aftlar sizde paniğe neden oluyor. 
Bize bu karantina döneminde sorulan soruların en fazlası aftlarla ilğili  geliyor. “Ağzımda yara çıktı ne yapayım?”  

Çoğu zaman yanak ve dudağın ağız içindeki kısmında, dil üzerinde damakta ya da diş eti üzerinde görülen oval ya da yuvarlak şekilli, kenarları sarı, beyaz, gri renkli,  kızarıklığa aft diyoruz. Yarattığı hassasiyet ve acı hissinden dolayı kişinin gülümsemesine, yemek yemesine, sıvı alımına, konuşmasına ve hatta tükürüğünü kontrol etmesine engel olan aft maalesef bu dönemde hastalarımızı biraz panik etti. Lenf bezinin şişmesine neden olabilen aftlar hastalarımızda endişe yarattığını gördüğümüz için size bazı formüller yazdık.
Aftlar ağrılı olduğundan  kişinin hayat kalitesini düşürebilir. Bu gibi durumlarda sıcak, asitli ve yakıcı nitelikte olan tahriş edici gıdalardan kaçınılmalısınız. Bu çok çok önemli! Özellikle koladan uzak durun...

Vitamin kullanımı özellikle B12 ve Çinko öneririz.

Neden? Çünkü, vücut direncinizi yükseltmek için çinko takviyesi almak, aftlarınızın sıklığını azaltabilir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir.

Kaya Tuzu her derde deva.

  • Bir çay kaşığı kaya tuzunu ılık yarım çay bardağı su ile karıştırın ve gargara olarak kullanın. Günde 3 defa olarak bu gargarayı yaptığınızda ağız içindeki aft yaraları iyileşme sürecine girer.
  • Karanfil yağı ve bal doğal bir mikrop öldürücü olduğundan ağız yaralarına çok iyi gelir. Karanfil yağı doğal bir antiseptik olan öjenol içerir.Bal ile karıştırarak yada herbirini tek başına sürebilirsiniz
  • Hindistan cevizi yağıda antimikrobiyaldir ve bir çorba kaşığı hindistan cevizi, susam veya diğer yenilebilir yağlar ile gargara yapılması, yağ gargarası olarak bilinen eski bir uygulamadır.


Ama bütün bunları yapmasanızda aftlarınız bir hafta içinde kendiliğinden geçer. Eğer ağız bakımınız iyi ise . Şöyle ki, düzenli fırçalanmayan ağızda aftlar mikrop kapar. Üstelik kendi ağızınızdan. Çünkü ağzımızda bir çok mikroorganizma var. Bu neden ile düzenli diş fırçalama önemli. Diş macunu mentollü olduğunda afttınız acıtır. Bu neden ile daha organik macunlar kullanın bu dönemde.

Sigara kullanımınızda aft oluşumunu kolaylaştırın bu dönemde sigara kullanımını azaltın. En azından ağzınızda aft varken kullanmayın. Çünkü sigara yara iyileşmesini geciktirir. 
Yani  ne yapıyoruz?

Sigara kullanımını azaltıp, vitamin alıp, ağzımıza temiz bakıp tuzlu su ile gargara yapıyoruz. Kola ve asitli gıdalardan da uzak duruyoruz. Korkmayın geçecek.

Sağlıklı, güzel günlere...

Dt. Güzin KIRSAÇLIOĞLU

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir